Úvod Z DOMOVA Situácia na hraniciach sa vyostruje, Blaha hovorí o očkovacom apartheide

Situácia na hraniciach sa vyostruje, Blaha hovorí o očkovacom apartheide

Foto: archív

Desiatky ľudí protestovali na hraniciach Slovenska a Česka proti uzavretiu niektorých hraničných priechodov zo slovenskej strany. Na jednom z priechodov Česi dokonca posunuli zátarasy, aby uvoľnili cestu autám, informovala česká televízia Nova.

Nové slovenské nariadenia sa podľa televízie Nova nepozdávajú ani Slovákom, ani Čechom, ktorým na hraniciach minula trpezlivosť a po tom, čo hliadkujúci policajti odošli na obed, posunuli zátarasy a vozidlá mohli hraničným priechodom niekoľko desiatok minút prechádzať voľne bez akýchkoľvek obmedzení.

Najväčší protest na slovensko-českých hraniciach sa konal pri betónových zátarasách medzi obcami Vrbovce a Velká nad Veličkou, kam ľudia priniesli aj českú zástavu. Ľuďom sa nepáči ani uzatvorenie ďalších priechodov – napríklad medzi obcami Moravské Lieskové a Strání, ktorý sa nachádza na ceste I. triedy. Uzavretie hraníc podľa Novy komplikuje aj autobusovú dopravu.

Na Vlárskom priesmyku prišli na pomoc nahnevaným Slovákom a Čechom aj poslanci ĽSNS. Informoval o tom predseda strany Marian Kotleba. Poslanca NR SR za túto stranu Petra Krupu a člena kotlebovcov Marcela Urbana počas občianskeho protestu proti uzatvoreniu slovensko-českého hraničného priechodu Horné Sŕnie – Brumov zadržala slovenská polícia.

Tá od 5. júla vykonáva náhodné, no intenzívne kontroly dodržiavania povinností osôb v súvislosti s opatreniami proti šíreniu covidu vstupujúcich na územie SR cez jej vnútorné a vonkajšie hranice vrátane letísk. Vykonávané sú aj vo vytypovaných vlakoch a na vlakových staniciach. Výnimku z kontrol má iba nákladná doprava.

Od piatku 9. júla sa zmenia podmienky vstupu na Slovensko a všetci nezaočkovaní ľudia, ktorí prídu zo zahraničia, budú musieť absolvovať štrnásťdennú karanténu. Tú budú môcť skončiť najskôr v piaty deň po doložení negatívneho PCR testu.

K protestom i na ďalších hraničných priechodoch, napríklad do Rakúska a Maďarska, kde polícia na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva delí ľudí na zaočkovaných a nezaočkovaných, pričom diskriminovaní sa cítia predovšetkým pendleri, ktorí odmietajú očkovanie, sa vyjadril aj poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha.

“Tí, čo porušujú ľudské práva, ústavu a zavádzajú očkovací apartheid bez akejkoľvek právnej opory a ktorí nesú zodpovednosť za tento hraničný teror, raz budú čeliť zodpovednosti,” napísal Blaha v statuse na sociálnej sieti.

“Na Slovensku nie je núdzový stav, a teda sloboda pohybu nesmie byť obmedzená. Dovolávajú sa zákona o ochrane verejného zdravia. Majú však smolu. Zákon o ochrane verejného zdravia hovorí o karanténe chorých ľudí, nie o preventívnej karanténe ľudí, ktorých trestáme za to, že sa nedali zaočkovať. Takéto niečo je možné iba v núdzovom stave. Ak vôbec.

Takže ak hlavný hygienik Ján Mikas prijal vyhlášku, ktorou ide likvidovať ústavné práva bez právneho základu, dobehne ho to. Oni si asi fakt myslia, že budú ľuďom brať slobodu a ničiť životy – len aby ich dokopali k očkovaniu proti ich vôli. Ústavný súd bude mať po žalobe strany Smer-SD ľahkú robotu. Zrušiť apartheid by malo trvať niekoľko hodín,” myslí si opozičný poslanec.

Foto: archív