Úvod Z DOMOVA Situácia v slovenských hoteloch je alarmujúca a ešte sa zhorší, tvrdia hoteliéri

Situácia v slovenských hoteloch je alarmujúca a ešte sa zhorší, tvrdia hoteliéri

Foto: archív

Pokles návštevníkov a prenocovaní počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny zaznamenalo 75 percent hotelov. Vývoj v nasledujúcich mesiacoch bude tiež problematický. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) na vzorke 131 hotelov po celom Slovensku.

Z dlhodobého sledovania je podľa asociácie zrejmé, že najväčší záujem dovolenkárov o ubytovacie služby je vždy v júli a auguste. Tohtoročná letná sezóna však bola výrazne iná. „Len 24 percent ubytovacích zariadení dosiahlo rovnaké tržby ako minulý rok, ale až 45 percent z nich malo pokles tržieb o viac ako 40 percent,” vyčíslila AHRS.

V auguste sa počet ubytovacích zariadení, ktoré boli na tom v tržbách rovnako ako vlani, znížil na 18 percent. Viac ako polovica hotelov, penziónov však zaznamenala pokles tržieb o 40 percent.

Z výsledkov je tiež zrejmé, že najväčší pokles mali mestské hotely a penzióny. Len štyri percentá z nich v auguste dosiahli rovnaké tržby ako v rovnakom mesiaci minulého roka. „Naopak, 79 percent mestských hotelov a penziónov v júli a až 81 percent v auguste malo pokles tržieb o viac ako 40 percent,” dodala asociácia.

Problematické môžu byť aj nasledujúce mesiace. Až tri štvrtiny ubytovacích zariadení očakáva aj v septembri a októbri pokles tržieb o viac ako 40 percent, a to na základe poklesu individuálnych rezervácií turistov a biznis klientely a tiež záujmu firiem o podujatia.

Foto: archív

Vzhľadom na absolútny výpadok prenocovaní počas obdobia, keď boli ubytovacie zariadenia povinne zatvorené a pretrvávajúci prepad počtu prenocovaní počas leta a v nasledujúcich jesenných mesiacoch, AHRS očakáva, že medziročne klesne počet domácich návštevníkov o 4,3 milióna prenocovaní.

„Pri zahraničných návštevníkoch je to o trochu viac, 4,4 milióna prenocovaní. Spolu tak na Slovensku zaznamenáme pokles o 8,7 milióna prenocovaní, čo predstavuje 49 percent výkonov v ubytovacích zariadeniach,“ podotýka asociácia.

Upozornila, že tento pokles bude znamenať aj ďalšie prepúšťanie. Počas vrcholiacej letnej sezóny zamestnávali ubytovacie zariadenia o takmer 19 percent menej zamestnancov na trvalý pracovný pomer než počas minulého leta. AHRS dodala, že s tohtoročným končiacim letom zvažuje viac ako tretina ubytovacích zariadení ďalšie prepúšťanie.

„Tento stav v hotelierstve je alarmujúci a už teraz podľa odhadovaného vývoja vidíme, že po skončení letnej sezóny sa na celom Slovensku situácia výrazne zhorší. Nástroje pomoci považujeme za nedostatočné a zle nastavené,“ zdôraznil generálny manažér AHRS Marek Harbuľák.

Dodal, že vlády v takmer všetkých európskych krajinách prijali ďalšie špecifické opatrenia orientované výlučne na odvetvie cestovného ruchu. Slovensko podľa neho stále zostáva jedinou krajinou, kde vláda cestovnému ruchu zatiaľ cielene nepomohla.

Foto: archív