Úvod Spoločnosť Sklárne v Katarínskej Hute dodávajú poháre austrálskym aerolinkám

Sklárne v Katarínskej Hute dodávajú poháre austrálskym aerolinkám

Foto: archív

Začínali od nuly a dnes vytvárajú ekologický krištáľ. Skláreň v Katarínskej Hute v okrese Poltár vyrobila aj vlastnú receptúru skloviny, ktorá patrí do vyššej kategórie krištáľového skla. Ich výrobky Krystallia sú vďaka ľahkému, nerozbitnému, no zároveň pevnému materiálu zaujímavé hlavne pre letecké spoločnosti. A z roka na rok počet predaných kusov rastie.

Fabrika sa môže pochváliť taviacim agregátom, ktorý patrí medzi najšpičkovejšie v Európe. „Vďaka jedinečnej taviacej technológii oxyfuel, keď je pec nahrievaná zmesou, ktorej 70 percent tvorí kyslík a zvyšných 30 percent plyn, sa znížil podiel emisií. Sklársky kmeň tavíme pri vyšších teplotách, čo zaručuje kvalitu, čistotu a tvrdosť skla s požadovaným lomom svetla,“ vraví Alexander Cetner, obchodný manažér sklárne.

Využívajú aj potok pretekajúci areálom fabriky – voda je po použití v prevádzke vyčistená vo vlastnej čistiarni a vracia sa do potoka. Eko prístup si vážia aj zákazníci, ktorí výrobky označujú za ekologický krištáľ. „Výrobky oslovili najmä letecké spoločnosti, pretože ide o pevný materiál s požadovanou tvrdosťou a povrchovou hustotou, ktorý je však ľahký a nerozbitný,“ doplnil Cetner s tým, že už tretí rok ekokrištáľom zásobujú austrálsku leteckú spoločnosť Qantas.

Skláreň je zameraná prevažne na výrobu strojných odlievok a ich výrobky poznajú po celom svete. V roku 2016 vyrobili 5 miliónov výrobkov a mali tržbu 1,7 milióna eur, ďalší rok to bolo raz toľko a tržba 4 milióny eur. V roku 2018 to bolo 5,3 milióna eur a predalo sa vyše 12,5 milióna výrobkov.