Úvod Auto - moto Škoda predstaví modernizovaný Rapid

Škoda predstaví modernizovaný Rapid

Foto: archív

Škoda Auto privezie na ženevský autosalón modernizovaný model Rapid a Rapid Spaceback. Vozidlo dostane nové svetlá, benzínový trojvalec a pripojenie k internetu. Rapid sa veľkosťou radí medzi modely Fabia a Octavia. V ponuke značky je od roku 2012 a do konca minulého roku ho automobilka vyrobila vyše 600-tisíc kusov.

Viditeľné zmeny sú najmä na prednej časti. V novo tvarovanej spodnej časti nárazníka sú modifikované hmlové svetlomety, spojené tenkou chrómovou lištou. Výrazným poznávacím znakom modernizovaného modelu sú nové, na želanie dodávané LED svetlá denného svietenia.

Tie sú premiestnené do hlavného svetlometu vo forme svetelného pásu s integrovanou funkciou smerového svetla. Predné svetlá môžu byť na želanie vybavené bi-xenónovými výbojkami. Rapid a Spaceback budú mať po prvý raz pod kapotou benzínový preplňovaný trojvalec s objemom jeden liter a výkonom 95 alebo 110 koní. Ten doplní benzínový 1,4-litrový a naftový 1,6-litrový TDI agregát.

Foto: archív
Foto: archív

​Novinkou je aj vybavenie vozidla wi-fi hotspotom na pripojenie posádky k internetu. Prenos dát prebieha cez dedikovanú SIM kartu, pevne zabudovanú vo vozidle. V rámci pripojenia môže majiteľ kontrolovať stav vozidla cez šikovný mobilný telefón alebo sa vozidlo môže samo objednať do servisu. Ponuka zahŕňa aj automatické tiesňové volanie.

Modernizovaný model bude mať s predchodcom rovnaký objem batožinového priestoru 550 litrov. Verzia Spaceback sa bude na želanie opäť dodávať s predĺženým sklom piatych dverí. Ponuka asistenčných a bezpečnostných systémov zahŕňa už v základnej výbave napríklad elektronickú kontrolu stabilizácie ESC, kontrolu tlaku vzduchu v pneumatikách alebo multikolíznu brzdu.

Auto môže byť ďalej vybavené systémom na rozpoznanie únavy, núdzového brzdenia alebo asistentom na rozjazd do kopca. Na autosalóne v Ženeve Škoda predstaví aj modernizovaný najmenší model Citigo alebo facelift Octavie. Tento rok ešte chystá uvedenie novej generácie SUV Yeti a ďalšiu verziu modelu KodiaQ.

Foto: archív
Foto: archív