Úvod GEO Škody po povodniach v Tatrách presiahli milión eur

Škody po povodniach v Tatrách presiahli milión eur

Foto: archív

Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP) už vyčíslili škody, ktoré v Tatranskom a Pieninskom národnom parku po sebe zanechali júlové prívalové dažde. Celková suma presiahla 1,2 milióna eur, náklady na odstránenie následkov ničivých povodní však budú podstatne vyššie.

Najväčšie škody spôsobila voda v oblasti Tatranskej Javoriny. Zasiahnutá bola najmä Javorová dolina, kde sa nachádza aj zdroj pitnej vody pre obce Tatranská Javorina a Ždiar. Živel tam zničil mosty, cesty i turistické chodníky. V lokalite Podmuráň prišlo aj k odtrhu svahu v dĺžke približne 40 metrov, čo si vyžiada ďalšie financie na jeho stabilizáciu a vybudovanie oporného múra.

„Nechali sme si urobiť geologický prieskum a na základe správy odborníkov z obhliadky svahovej deformácie v Javorovej doline je nám už teraz jasné, že odstraňovanie následkov povodní potrvá ešte minimálne niekoľko mesiacov, keďže škody v tejto oblasti sú značné. Zasiahnuté boli najmä Zadné Meďodoly, kde bol kompletne zničený turistický chodník. Aj napriek našej snahe opraviť ho čo najskôr toto leto určite nebude priechodný,“ konštatoval Pavol Fabian, riaditeľ ŠL TANAP.

V týchto dňoch ich zamestnanci stále intenzívne pracujú na odstraňovaní drevnej hmoty a nánosov z vodných tokov v oblasti Tatranskej Javoriny. Doteraz sa im z potokov a riek – predovšetkým z toku Javorinka v mieste nad a pod odberným miestom pitnej vody pre spomínané obce – podarilo vytiahnuť zhruba 300 kubických metrov drevnej hmoty, ktorej gro tvoria koreňové koláče a kmene stromov s konármi.

Foto: archív

„Práve drevná hmota ponechaná vo vodných tokoch bola príčinou rozsiahlych materiálnych škôd. Hoci sme kompetentné orgány na tento problém už niekoľko rokov upozorňovali, nedostali sme súhlas na to, aby sme ich mohli odtiaľ vytiahnuť,“ zdôraznil šéf tatranských lesníkov.

Momentálne sa v bezzásahovej zóne na celom území TANAP-u v správe ŠL TANAP podľa nich nachádza len v korytách potokov a riek odhadom 20- až 30-tisíc stromov, ďalšie tisíce sú v okolí vodných tokov. „Ak sa korytá nevyčistia od prekážok brániacich toku vody, keď sa neobnovia ich zaslepené ramená a nebude sa riešiť ich prietočnosť, hrozí, že pri lejakoch s podobnou intenzitou zrážok sa situácia zopakuje,“ dodal Fabian.

Momentálne ŠL TANAP ako správca turistických chodníkov robia všetko pre to, aby spriechodnili aj ostatné úseky, ktoré museli uzatvoriť. Okrem Javorovej doliny a Zadných Meďodolov ostáva pre turistov uzatvorená už len žlto vyznačená turistická trasa z Tatranskej Lesnej k Rainerovej chate a časť zeleno vyznačeného turistického chodníka z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom, kde voda zničila mostíky.

Obísť tento úsek však môžu turisti po asfaltovej ceste. S obmedzeniami treba rátať aj v Bielovodskej doline, kde je vyznačená obchádzka, a na viacerých úsekoch v Tichej a Kôprovej doline, kde ŠL TANAP takisto odstraňujú následky ničivých povodní.