Úvod Spoločnosť Školská knižnica vyradila Červenú čiapočku aj Šípovú Ruženku. Sú vraj sexistické

Školská knižnica vyradila Červenú čiapočku aj Šípovú Ruženku. Sú vraj sexistické

Foto: archív

V detskej knižnici jednej zo základných škôl v Barcelone si už deti nebudú môcť požičať knižku bratov Grimmovcov o Červenej čiapočke ani o Šípovej Ruženke. Školská komisia pre rovnosť pohlaví totiž prišla k záveru, že asi dve stovky rozprávkových príbehov v ponuke tamojšej knižnice sú „sexistické“ a prispievajú k šíreniu stereotypov o mužskej a ženskej role.

Z oddelenia knižnice pre deti do šiestich rokov v barcelonskej škole Taber zmizlo po hodnotení školskej komisie asi 30 percent knižiek. Ako kritérium pri hodnotení slúžilo okrem iného, koľko postáv príbehu je mužských a koľko ženských, aké roly v rozprávke zastávajú a koľko je v deji násilia.

Okrem rozprávky o Červenej čiapočke, ktorú zožerie vlk a potom ju zachráni statočný poľovník, nezostal v škole v katalánskej metropole ušetrený ani príbeh o svätom Jurajovi. V ňom podľa legendy statočný rytier premôže draka a zachránenej princeznej dá červenú ružu, ktorá vyrástla na mieste boja z dračej krvi.

Hodnotenie knižiek je súčasťou katalánskeho projektu Knižnica a rovnosť pohlaví; podobný projekt existuje napríklad i v susednej Valencii. Katalánska vláda sa k stiahnutiu rozprávok z knižnice v barcelonskej škole nechcela vyjadrovať. Denníku ABC povedala, že „školy majú svoju autonómiu a môžu samy rozhodovať o knihách, ktoré žiakom a deťom ponúkajú“.

Kriticky sa ku kauze postavila napríklad madridská politička z Ľudovej strany (PP) Isabel Ayusová: „Takéto rozprávky vychovali celé generácie… a ak sa rodičom niektoré z nich zdajú pre ich deti nevhodné, tak nech im ich nečítajú, ale tradičné príbehy by sme nemali démonizovať.“

Reprodukcia: archív