Úvod Politika Skončila sa sloboda slova?

Skončila sa sloboda slova?

Reprofoto: archív

Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas s okamžitou platnosťou zavádza kontrolu internetu a sociálnych sietí. Podľa špeciálnej komisie bude „nevhodný“ obsah do 24 hodín likvidovaný a ľuďom zaň hrozí až 2,5 roka natvrdo. Týmto nemeckým modelom sa inšpiruje aj Brusel a mieni ho zaviesť do ostatných členských krajín únie.

Prvé opatrenie je tu. Na Facebooku bola zakázaná česká stránka Islám v České republice nechceme, ktorá mala vyše 160-tisíc priaznivcov. K cenzúre sa okrem Facebooku pridávajú ďalšie spoločnosti ako Google alebo Twitter.

Znamená to, že stránky, na ktorých vyjadrujete napríklad svoje obavy z islamizácie Európy a ohrozenia jej kultúrnych hodnôt, môžu byť zmazané. Tie stránky, kde sa islamisti vyhrážajú okolitému svetu, napríklad aj Izraelu, však stále existujú.

Je otázne, či je to správna cesta k potlačeniu obáv z islamu, a či práve naopak nevzrastie odporu k nemu. A nielen to: podpora islamu vládami jednotlivých členských krajín únie podporí aj moslimských extrémistov.

Zdá sa, že „slniečkari“ – a je jedno, či vedome alebo z hlúposti – ženú Európu do občianskej vojny alebo k nekompromisnej totalitnej diktatúre. Ak si Slovensko nechce vyskúšať osud Sýrie, malo by z únie urýchlene odísť.

Foto: archív
Foto: archív

1 komentár

Comments are closed.