Úvod Zdravie Skoré vstávanie nášmu telu neprospieva, priberáme

Skoré vstávanie nášmu telu neprospieva, priberáme

Foto: archív

Išli ste cez víkend spať neskôr ako zvyčajne? Váš organizmus s tým môže mať zásadný problém. Aspoň takto to vidia autori štúdie, skúmajúcej zmeny rytmu medzi pracovným týždňom a víkendom. Táto zmena sa prejaví nepriaznivým stavom hladiny inzulínu – hormónu znižujúceho hladinu cukru v krvi.

Okrem toho sa zvyšuje hladina triglyceridov a stúpa riziko obezity. Je pravdepodobné, že viac škodí skoré vstávanie počas pracovného týždňa ako víkendové vyspávanie. Platí to najmä u ľudí, ktorí chodia spať neskoro.

Najhoršia je kombinácia neskorého zaspávania a skorého vstávania. Podľa vedcov to vedie k narušeniu prirodzeného biologického rytmu. Ide o pásmovú chorobu, postihujúcu až dve tretiny populácie, tvrdí profesor Till Roenneberg z Ústavu klinickej psychológie pri mníchovskej Univerzite Ľudovíta Maximiliána, autor tohto termínu. Naše telo sa správa rovnako, ako keby sme každý víkend menili časové pásmo.

Vedcov už dlho zaujíma, či sa dôsledky „sociálnej pásmovej choroby“ na organizmus podobajú tomu, keď v noci spíme málo alebo zle. Je totiž známe, že tento typ narušenia zvyšuje riziko metabolickej nerovnováhy a obezity, zvyšuje krvný tlak a vedie k depresiám.

„Laboratórne testy na ľuďoch ukázali, že keď sa zredukuje spánok, napríklad na štyri hodiny v noci, objavuje sa intolerancia glukózy. Narušuje to vstrebávanie cukrov a zvyšuje chuť na tučné a sladké jedlo,“ vysvetľuje Clifford Saper, profesor neurológie na Harvardovej univerzite v USA. Štúdia potvrdila, že narušenie zvyčajného rytmu vstávania a zaspávania, bez obmedzenia dĺžky spánku, môže mať rovnaký nepriaznivý vplyv na organizmus.

Foto: archív

Lekárka Patricia Wongová a jej kolegovia z lekárskej fakulty v Pittsburgu v Pennsylvánii študovali týždňový spánkový rytmus 447 ľudí od 30 do 45 rokov. Všetci mali bežný pracovný čas. Títo ľudia cez víkend vstávali neskoro a zároveň chodili aj neskoro spať. Sobotné večery boli väčšinou s priateľmi a ráno si nenastavovali budík. Výsledok pozorovania bol rovnaký: 85 percent ľudí sa cez víkend prebúdzalo neskôr ako cez týždeň. V priemere vstávali o 44 minút neskôr.

Ich krvné testy ukázali, že zmena rytmu má na ich metabolizmus katastrofálne následky. „Tí, ktorí sa musia najviac prispôsobiť pracovnému času, sú náchylní na pokles hladiny dobrého cholesterolu, na zvýšenie hladiny inzulínu a triglyceridov, priberajú na hmotnosti a zvyšuje sa ich obvod pása,“ dodáva profesor Saper.