Úvod ZO ZAHRANIČIA Škótsko sa pripravuje na zrušenie všetkých opatrení

Škótsko sa pripravuje na zrušenie všetkých opatrení

Foto: archív

Škótsko od 9. augusta ruší platnosť takmer všetkých proticovidových opatrení. Dodržiavanie rozstupov medzi osobami už nebude potrebné vo väčšine prevádzok. Znamená to väčšiu kapacitu v krčmách a reštauráciách a viac ľudí na športových podujatiach i koncertoch.

Tzv. blízke kontakty ľudí nakazených koronavírusom už nebudú musieť ísť do izolácie v prípade, ak sú plne zaočkované a absolvujú test s negatívnym výsledkom. Aj naďalej však budú povinné rúška na niektorých verejných priestranstvách.

Patria sem základné školy na druhom stupni, kde budú zamestnanci počas prvých šiestich mesiacov školského roka musieť udržiavať od žiakov odstup jeden meter. Takisto budú musieť dvakrát do týždňa absolvovať test.

Percento pozitívnych testov sa v Škótsku znížilo a klesajú aj počty pacientov v nemocniciach a na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Pokles počtu prípadov spolu s očkovaním podľa premiérky Nicoly Sturgeonovej umožnili uvoľniť opatrenia. Zmeny však podľa nej „neznamenajú koniec pandémie alebo návrat k takému životu, aký sme poznali“.