Úvod ZO ZAHRANIČIA Škótsko schválilo zákon zakazujúci rodičom fyzicky trestať deti

Škótsko schválilo zákon zakazujúci rodičom fyzicky trestať deti

Foto: archív

Škótsky parlament schválil zákon zakazujúci rodičom fyzicky trestať svoje deti. Kto svojho potomka udrie, spácha podľa novej právnej normy trestný čin. Škótsko je prvé v Spojenom kráľovstve, ktoré zakázalo fyzické tresty detí, podobný návrh sa však chystajú schváliť aj vo Walese. Už v roku 1979 ako prvá krajina na svete zakázalo telesné tresty Švédsko, ktoré postupne nasledovalo okolo 60 krajín sveta, informovala spravodajská stanica BBC.

V škótskom parlamente podporilo zákon proti telesným trestom 84 poslancov, 29 hlasovalo proti. Právna norma, ktorá vstúpi do platnosti o rok, zaručí deťom rovnakú ochranu pred fyzickým násilím, akú majú teraz dospelí. Doteraz mali rodičia a pestúni právo použiť „primeranú“ fyzickú silu, aby svoje deti umravnili.

Podľa predkladateľa zákona Johna Finnieho zo Škótskej strany zelených zákaz fyzického násilia vyšle jasný signál, že „násilie nie je prijateľné za nijakých okolností“. Podľa Finnieho vedecké štúdie dokázali, že používanie fyzických trestov v snahe vynútiť si u detí disciplínu je neefektívne a môže sa ľahko zmeniť v týranie.

Proti zákazu fyzických trestov sa postavili škótski konzervatívci, podľa ktorých hrozí, že budú kriminalizovaní „dobrí rodičia“, ktorí telesné tresty použijú „rozumne“. Proti zákazu telesných trestov sa v prieskume agentúry YouGov vyjadrila tiež väčšina respondentov z radov obyvateľov Škótska (57 percent).

Z doterajšej súdnej praxe vyplynulo, že rodičia v Škótsku môžu deti z výchovných dôvodov udrieť, ak je tento trest „rozumný“. Ani teraz sa však nesmú deti biť do hlavy, triasť nimi či použiť pri fyzickom treste nejaký nástroj. V školách a ďalších vzdelávacích a výchovných zariadeniach v Škótsku boli telesné tresty zakázané už dávnejšie.