Úvod ZO ZAHRANIČIA Škótsko a Wales požiadali EÚ o odklad brexitu pre referendum

Škótsko a Wales požiadali EÚ o odklad brexitu pre referendum

Foto: archív

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová a waleský prvý minister Mark Drakeford požiadali Európsku radu o odklad brexitu dostatočne dlhý na to, aby sa mohlo uskutočniť druhé referendum o odchode Británie z EÚ. Informovala o tom na svojej stránke stanica Sky News.

„Vlády oboch našich krajín a aj zákonodarcovia podporujú takéto referendum a zotrvanie Británie v EÚ,“ uvádza sa v listoch adresovaných predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi. V prvom referende, ktoré sa konalo v roku 2016, zahlasovalo za vystúpenie z EÚ 52 percent Britov.

Termín brexitu musí byť posunutý, aby waleský i škótsky parlament mohli dôkladne preštudovať dohodu o odchode vyjednanú britským premiérom Borisom Johnsonom, uvádza BBC. Drakeford a Sturgeonová podľa BBC tvrdia, že v období zostávajúcom do plánovaného brexitu (31. októbra) nie je dostatok času na to, aby poslanci oboch parlamentov „splnili svoje ústavné povinnosti“.

Po tom, ako britský parlament neschválil revidovanú dohodu o odchode Británie z EÚ, na základe uznesenia prijatého poslancami v septembri tohto roka bol britský premiér Boris Johnson nútený požiadať o trojmesačný odklad termínu brexitu. Ten bol stanovený na 31. októbra, hoci pôvodne mala Británia opustiť úniu už 29. marca.

Európska komisia uviedla, že samotná skutočnosť, že premiér Johnson nepodpísal list, v ktorom jeho vláda žiada o trojmesačný odklad termínu brexitu, nemá vplyv na platnosť tohto dokumentu a Európska únia žiadosť posúdi.