Úvod Spoločnosť Skratky na plastových nádobách: Čo znamenajú?

Skratky na plastových nádobách: Čo znamenajú?

Vizualizácia: archív

Čísla, ktoré bývajú vyrazené do plastových fliaš a nádob, sú identifikačné symboly, ktoré prvýkrát zaviedla Spoločnosť plastových priemyslov (Society of Plastic Industry, SPI) v roku 1988. Prvotne slúžili ako pomoc pri recyklovaní, no po ich pochopení ich môžete využiť aj pre vlastný prospech. Každému symbolu je pridelené číslo, ktorým sa látka označuje.

PET alebo PETE

Skratky PET alebo PETE znamenajú označujú látku polyetyléntereftalát. Tento typ plastu sa bežne používa na výrobu fliaš na malinovky, vodu a olej na varenie. Podľa odborníkov by sa takto označené fľaše mali používať jednorazovo. Po použití sa recyklujú na syntetické látky alebo koberce.

HDPE

Anglická skratka pre polyetylén s vysokou hustotou. Nádoby s týmto označením sú hrubé a nepriehľadné. Látka sa zvyčajne používa na výrobu nádob na mlieko, džúsy a nádoby na šampóny a čistiace prostriedky. Výrobky z tejto látky sú zvyčajne recyklované na množstvo vecí od pier, plastových plotov až po lavičky.

PVC alebo V

Skratky PVC alebo V označujú vinyl. Ide o veľmi obľúbený materiál pre výrobu okien, rúrok, podláh a podobne. Takisto sa môžete stretnúť s fľašami vyrobenými z tejto látky – používajú sa najmä ako obal na oleje na varenie alebo šampóny. Podľa odborníkov by ste sa mali vyhnúť opätovnému použitiu alebo ohrievaniu PVC, pretože by mohlo prísť k úniku látok ohrozujúcich rozmnožovaciu sústavu a pečeň.

LDPE

Nákupné tašky alebo potravinové obaly – v oboch sa nachádza polyetylén s nízkou hustotou. Ide o mäkký a tvarovateľný materiál, ktorý sa tiež pridáva do odevov zo syntetických látok. Plastové fľaše označené číslom 4 sú považované za bezpečné, pričom sa môžu aj opätovne používať, čím sa chráni životné prostredie.

PP

Polypropylén je materiál, z ktorého sa zvyčajne vyrábajú slamky, fľaše na sirup a tégliky na jogurt a zmrzlinu. Takisto sú z neho vyrobené plienky. Podľa odborníkov ide o jednu z najbezpečnejších výrobných látok tohto druhu.

PS

Polystyrén je látka, ktorá je veľmi ťažko recyklovateľná. Inými slovami, polystyrén škodí prostrediu, a tak sa používa len vtedy, keď to je nevyhnutné. Polystyrén sa používa najmä na výrobu nádob na mäso, vložiek na vajcia, kávových pohárov alebo plastových tanierov a príborov.

Zmiešané materiály

Podľa vedcov sa vo výrobkoch v tejto kategórii môžu nachádzať látky, ktoré môžu spôsobovať napríkld hormonálnu nerovnováhu. Zo zmiešaných materiálov sa vyrábajú napríklad nepriestrelné materiály, slnečné okuliare a niektoré obaly.