Úvod ZO ZAHRANIČIA Skupina G7 chce “vyhladovať” Rusko od technológií potrebných na vojnu

Skupina G7 chce “vyhladovať” Rusko od technológií potrebných na vojnu

Foto: archív

Lídri krajín skupiny G7 sa na samite v japonskej Hirošime dohodli na nových sankciách. Tie podľa nich „vyhladujú“ ruskú vojnovú mašinériu, ktorá nebude mať prístup k technológiám, službám a priemyselným produktom G7.

Nové sankčné opatrenia budú zahŕňať obmedzenia na vývoz položiek, ktoré sú pre Rusko dôležité na bojisku. Okrem toho sa tiež zameriavajú na právnické osoby obvinené z prepravovania materiálu určeného pre Rusko na vojenský front.

„Rozšírime naše opatrenia, aby sme zbezpečili, že vývoz všetkých položiek kritických pre ruskú agresiu bude obmedzený naprieč všetkým našimi jurisdikciami,“ uvádzajú krajiny G7 v spoločnom vyhlásení.

„Vyhladujeme Rusko od technológií, priemyselného vybavenia a služieb G7, ktoré podporujú jeho vojnovú mašinériu,“ dodala skupina siedmich najsilnejších ekonomík a Európska únia. Súčasťou G7 sú Veľká Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Spojené štáty a Taliansko.

Prijatie sankcií oznámili pred začiatkom samitu aj Spojené štáty a Veľká Británia, ktorá zakáže dovoz ruských diamantov, hliníka, medi a niklu. Obmedzenie obchodu s ruskými diamantmi s cieľom obmedziť schopnosť Moskvy financovať vojnu na Ukrajine ohlásila aj Európska únia.

Aj skupina G7 sa vo svojom vyhlásení zaviazala, že obmedzí obchod a používanie diamantov, ktoré boli „vyťažené, spracované alebo vyprodukované v Rusku“. Jedným z najväčších nákupcov ruských diamant je Belgicko, ktoré je členom EÚ, ale aj Spojené arabské Emiráty či India. Indický premiér Naréndra Módí sa počas víkendu pripojí k účastníkom samitu v Hirošime.

Hlavnou témou rokovaní v Hirošime je vojna na Ukrajine. Lídri G7 majú na samite diskutovať okrem toho aj o mocenských ambíciách Číny v indicko-tichomorskom regióne, situácii vo svetovom hospodárstve a o ochrane klímy.