Úvod Politika Skupina migrantov uniesla loď, ktorá ich zachránila v Stredozemnom mori

Skupina migrantov uniesla loď, ktorá ich zachránila v Stredozemnom mori

Foto: archív

Maltské špeciálne jednotky zadržali tanker, ktorý uniesli migranti, po tom ako ich zachránil v Stredozemnom mori, a eskortovali ho do prístavu na Malte. Loď zakotvila v prístave v meste Senglea, kde už čakalo niekoľko policajných dodávok, aby migrantov odviezli do väzby, v ktorej ich budú neskôr vyšetrovať. Štyroch migrantov z lode odviedli v putách.

Talianske a maltské úrady informovali, že skupina uniesla turecký tanker El Hiblu 1 po tom, ako ich zachránil pri pobreží Líbye, kam ich mal následne doviezť. Migranti však donútili posádku, aby zmenila smer a plavila sa k Európe.

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini uviedol, že loď zachránila zhruba 120 ľudí a incident nazval „prvým činom pirátstva na otvorenom mori s migrantmi“ ako údajnými únoscami. Maltské úrady stanovili počet zachránených migrantov na 108.

Keď maltské jednotky zadržali tanker, smeroval k Malte a talianskemu ostrovu Lampedusa. Kontakt s ním nadviazali, keď bol vzdialený 30 námorných míľ od pobrežia (zhruba 55 kilometrov).

Kapitán ozbrojeným jednotkám povedal, že nemá loď pod kontrolou a že viacero migrantov sa vyhráža a núti jeho posádku, aby pokračovala na Maltu. Tanker pred vstupom do maltských vôd zastavila hliadkovacia loď. Po tom, ako ozbrojené jednotky tanker zadržali, kontrolu nad ním odovzdali naspäť jeho kapitánovi. Informácie o stave posádky El Hiblu 1 zatiaľ nie sú známe.

Matteo Salvini. (Foto: archív)

Masová migrácia do Európy od roku 2015 poklesla. Migranti, ktorí sa usilujú dostať do Európy cez Stredozemné more, okrem nebezpečnej cesty na vode čelia aj riziku, že ich zastaví líbyjská pobrežná stráž, ktorá ich pošle do detenčných centier v Líbyi.

Tie sú podľa ľudskoprávnych skupín bezútešné miesta, kde sú migranti údajne vystavovaní rutinnému zneužívaniu. Členské štáty Európskej únie, ktoré čelia domácej opozícii proti prijímaniu migrantov, sa rozhodli, že značne znížia počet operácií EÚ v Stredozemnom mori s tým, že stiahnu svoje lode a v misii budú pokračovať len zo vzduchu.