Úvod Politika Skutočný vek utečencov odhalia prísnejšie testy

Skutočný vek utečencov odhalia prísnejšie testy

Foto: archív

Detským migrantom bez rodičov zabezpečujú prijímajúce krajiny osobitnú starostlivosť aj ochranu. V európskych krajinách však rastie podozrenie, že sa pre výhody vydávajú za deti aj dospelí migranti. Podľa najnovšej správy Detského fondu OSN sa v 80 krajinách nachádza 300-tisíc detí, ktoré cestovali bez rodičov či iných blízkych osôb.

Ich počet celosvetovo rastie. Dnes je migrujúcich detí bez rodičov päťkrát viac ako pred šiestimi rokmi. UNICEF apeluje na vlády, aby prijali program na zabezpečenie ich ochrany. Neraz sa však za mladších vydávajú aj dospelí migranti. Odborníci i politici preto hovoria o povinných testoch určujúcich vek. Pomáha napríklad röntgen zápästných kostičiek, pričom sa hodnotí nielen veľkosť kostí, ale aj obdobie skončenia ich rastu.

Na tom, či zaviesť lekárske testy veku pre všetkých, sa v Nemecku nevedia zhodnúť odborníci ani politici. Za plošné testy je napríklad bavorská CSU, sociálni demokrati ich, naopak, odmietajú. Zákon, ktorý v prípade pochybností o veku prehliadky umožňuje, už existuje, prax je však na jednotlivých spolkových krajinách a ich prístup sa odlišuje.

Kým v Sasku preverili počas dvoch rokov len štyri desiatky migrantov, v Hamburgu alebo Sársku ide o rutinné prehliadky. „Od roku 2016 sme v 35 percentách prípadov zistili, že ide o dospelých, nie deti,“ vraví predsedníčka sárskej vlády Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Na plošnom zavedení testov sa nedokážu zhodnúť ani lekári. Niektorí považujú röntgen za spoľahlivý, podľa iných ide len o hrubý odhad. „Nedá sa s presnosťou na deň, týždeň ani mesiac určiť, koľko má kto rokov. Potvrdiť sa dá len minimálna hranica,“ tvrdí súdny lekár Reinhard Urban.

Forenzný lekár Marcel Verhoff sa však domnieva, že vek možno určiť veľmi presne: „Ak je vývoj stoličiek kompletný, osoba má minimálne 18 rokov. V spojení s plne vyvinutou kľúčnou kosťou možno povedať, že má viac ako 21 rokov.“

Nemecké úrady sa starajú o 33-tisíc nedospelých migrantov. Na rozdiel od dospelých majú jednoduchší prístup k vzdelaniu a ubytovaniu a zvyčajne im nehrozí návrat do vlasti. Vo Švédsku podobné testy odhalili, že až tri štvrtiny utečencov, vydávajúcich sa za deti, boli v skutočnosti dospelí.