Úvod Spoločnosť Slováci budú takmer týždeň cestovať vlakmi za polovicu

Slováci budú takmer týždeň cestovať vlakmi za polovicu

Foto: archív

Približne desať kilogramov oxidu uhličitého – toľko vyprodukuje auto po absolvovaní vzdialenosti 58 kilometrov, čo je dĺžka trasy z Bratislavy do Trnavy. S takýmto množstvom CO2 si jeden strom poradí zhruba za rok. Na to, že emisie sú naozaj vážny problém modernej doby, chce aj tento rok upozorniť kampaň Európsky týždeň mobility (ETM).

Železničná spoločnosť Slovensko (ŽSSK) bude aj tento rok partnerom kampane a pre cestujúcich opäť pripravila atraktívne 50-percentné zľavy. Od 16. do 22. septembra môžu cestovať za polovicu obyčajného cestovného v 2. triede všetkých osobných vlakov a regionálnych expresov.

Na tratiach Tatranských elektrických železníc a Ozubnicovej železnice poskytne spoločnosť cestujúcim 50-percentnú zľavu na jednorazové štandardné lístky, v prípade SMS lístkov uzná zľavnené aj dvojhodinové a jednodňové. Národný dopravca myslel aj na cyklistov a počas týždňa mobility im ponúka možnosť prepraviť bicykel bezplatne.

„Moderný Európan sa nemusí úplne vzdať svojho komfortu. Stačí, ak z neho trochu poľaví. Aj počas Európskeho týždňa mobility chceme upozorniť na možnosť ekologickej, ale aj ekonomickej alternatívy, ktorú predstavuje jazda vlakom,“ zdôrazňuje Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ŽSSK.

ŽSSK sa podobným spôsobom do kampane zapojila aj vlani a zvýhodnené cestovné využilo od 18. do 22. septembra 2017 takmer 150-tisíc cestujúcich. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016 vzrástol celkový počet prepravených cestujúcich o viac ako 33 percent.

Vodiči sa môžu tešiť aj na možnosť bezplatného cestovania v MHD a na zľavnenú prímestskú dopravu. Hlavné mesto v rámci podpory alternatívnej dopravy v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava (DPB) umožní aj tento rok všetkým vodičom motorových vozidiel cestovať v MHD zadarmo.

Foto: archív

Na jazdu zadarmo v dopravných prostriedkoch MHD bude stačiť preukázanie sa platným vodičským preukazom, vydaným v štátoch EÚ. Na medzimestské linky 801, 901 a na nočné spoje MHD sa zľava vzťahovať nebude a bude platiť štandardná tarifa Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji.

Záujemcovia môžu využiť aj nedávno spustený bratislavský mestský projekt požičiavanie bicklov. K dispozícii bude aj požičiavanie áut, ktorý spustili už minulý rok. Projekt up! city realizovaný na Námestí SNP pred Starou tržnicou ako forma spoločne využívanej dopravy by mal pomôcť k zlepšeniu mobility v meste, ako aj čistejšiemu ovzdušiu.

DPB si v rámci ETM pripravil deň otvorených dverí vo svojej vozovni Jurajov dvor. Ten sa bude konať v sobotu 22. septembra v čase od 10:00 h do 16:00 h. Súčasťou programu bude aj prehliadka nových i historických vozidiel mestskej hromadnej dopravy.