Úvod Ekonomika Slováci chceli U. S. Steel, Američania im ho nepredajú

Slováci chceli U. S. Steel, Američania im ho nepredajú

Foto: archív

Košické oceliarne sa znova dostávajú do pozornosti. Ponuku na prevzatie U. S. Steel Košice totiž podali majitelia Třineckých železiarní, za ktorými stojí Moravia Steel. Upozornil na to portál biztweet.eu. V tomto momente nechce ani jedna strana rokovania komentovať. „Fámy naďalej nekomentujem,“ povedal pre Biztweet hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.

Podľa informácií HN sa ponuky na kúpu U. S. Steel predkladali minulý piatok v Pittsburgu. Ako nám potvrdili viaceré zdroje, už v ten deň však bola ponuka českej spoločnosti, za ktorou stoja slovenskí milionári Tomáš Chrenek, Ján Moder, Evžen Balko a Mária Blašková, zamietnutá.

​Podávanie ponúk potvrdili Biztweetu aj zdroje z košických odborov. Tí tvrdia, že ich fabrika z rokovaní vynecháva. „Zo zdrojov počúvame, že ponuky boli predložené vrátane spoločnosti, ktorú spomínate. Údajne je však najlepšia od čínskeho investora,“ povedal predák košických hutníckych odborov pre Biztweet Mikuláš Hintoš.

Situáciu okolo košických železiarní U. S. Steel monitoruje aj ministerstvo hospodárstva. Ako však tvrdí jeho hovorca Maroš Stano, informácie o predaji nemá. Košická oceliareň je podľa Stana dnes výhradne v rukách súkromného vlastníka, ale keďže ide o jedného z najväčších zamestnávateľov a dôležitú súčasť ekonomiky, rezort hospodárstva situáciu a vývoj pozorne sleduje.

Problémom predaja U. S. Steel by bolo memorandum z roku 2013, ktoré s fabrikou podpísal premiér Robert Fico. To pridelilo podniku štátnu pomoc, no s podmienkou, že zostane majiteľom oceliarní do konca roka 2018 a nebude prepúšťať. Druhá podmienka už začiatkom roka porušená bola.