Úvod Spoločnosť Slováci dobiehajú Západ v zadlženosti domácností

Slováci dobiehajú Západ v zadlženosti domácností

Foto: archív

Zadlženosť slovenských domácností sa v posledných rokoch rýchlo zvyšuje a približuje sa k úrovni najvyspelejších krajín eurozóny. Zároveň sú však Slováci finančne zraniteľnejší ako obyvatelia krajín platiacich eurom. Objem spotrebiteľských úverov tento rok dosiahol u nás šesť miliárd eur. V porovnaní s rokom 2008, keď tieto pôžičky predstavovali dve miliardy eur, to znamená zvýšenie na trojnásobok.

V septembri tempo medziročného rastu spotrebiteľských pôžičiek na Slovensku dosiahlo 14,1 percenta, čo bol druhý najvyšší rast v celej EÚ. „Slovenské domácnosti majú nedostatok finančných aktív v porovnaní s obyvateľmi eurozóny. Ak nastanú horšie časy, budú zraniteľnejšie,“ povedal novinárom výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančných trhom NBS Vladimír Dvořáček.

Podiel úverov na príjmoch domácností je podľa Dvořáčka na Slovensku už vyšší ako priemer v celej strednej a východnej Európe: „V porovnaní s ostatnými krajinami regiónu už nemôžeme hovoriť o nízkej zadlženosti domácností. Slovensko je na druhom mieste.“

Spotrebiteľské úvery na Slovensku v poslednom období zlacneli. Dôvodom poklesu ročnej percentuálnej miery nákladov bola nielen regulácia, ale aj nízke úrokové sadzby na trhu a konkurencia medzi poskytovateľmi pôžičiek. Po poklese úrokových sadzieb vzrástol medzi Slovákmi záujem aj o hypotekárne úvery.