Úvod Spoločnosť Slováci patria medzi najčastejších užívateľov liekov

Slováci patria medzi najčastejších užívateľov liekov

Foto: archív

Slováci si vlani bez receptu najčastejšie kupovali lieky na tlmenie horúčky, bolesti či zápalu. Vyplýva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií. Lekárnici predali najviac balení lieku Paralen s 24 tabletami proti bolesti, chrípke, horúčke a nachladnutiu (vyše 2,1 milióna balení). Druhým najžiadanejším bol sprej do nosa Muconasal plus, tretím Ibalgin proti bolesti a zápalu.

Nasleduje Acylpyrín znižujúci horúčku a v prvej desiatke je aj Ascorutin pri nedostatku vitamínu C či Theraflu na prechladnutie a chrípku. Minulý rok sme si celkovo kúpili 38,4 milióna balení liekov bez receptu v sume vyššej ako 181,9 milióna eur, čo je medziročný nárast o 6,9 percenta. Vysoká je však aj spotreba liekov na predpis. Lekárnici vlani vydali celkovo viac ako 80,7 milióna balení.

Lekári predpisovali prevažne lieky na srdcovo-cievne a neurologické ochorenia, ochorenia tráviaceho traktu a metabolizmu. Pacienti najčastejšie na predpis užívali analgetikum Novalgin (vyše 1,3 milióna balení). Druhým najvydávanejším liekom bol Agen na zníženie tlaku a tretím Concor na chronické srdcové zlyhávanie. Rovnaké tri lieky sa najčastejšie predpisovali aj predvlani.

V rebríčku 31 krajín OECD nám z hľadiska celkovej ročnej spotreby – približne 150 miliónov balení liekov – patrí nie práve lichotivé 4. miesto medzi najväčšími užívateľmi liekov. Na každého z nás (vrátane detí) ide ročne aj z našich peňaženiek, ale najmä zo zdravotného poistenia, 669 USD na lieky a zdravotnícke pomôcky. To je o približne 30 percent viac ako v Českej republike, Poľsku, či Maďarsku.