Úvod Ekonomika Slováci pozerajú pri nákupe potravín najprv na ich kvalitu

Slováci pozerajú pri nákupe potravín najprv na ich kvalitu

Foto: archív

Kvalita a pôvod zo Slovenska, to sú dva najdôležitejšie faktory, podľa ktorých sa spotrebitelia rozhodujú pri nákupe potravín. Vyplýva to z reprezentatívneho celoslovenského prieskumu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR). Agrorezort sa pýtal spotrebiteľov, čo je pre nich pri nákupe potravín dôležité.

Prvú priečku obsadila kvalita, ktorú uviedlo vo svojich odpovediach 55,2 percenta respondentov, čo je oproti minulému roku nárast o 4,5 percenta. Nasledoval pôvod potravín zo Slovenska (44,3 percenta) a cena (40,5 percenta). Približne pätinu spotrebiteľov zaujíma, či je potravina zdravá (20,7 percenta). „Nákupné zvyklosti našich spotrebiteľov sa menia. Kým v minulosti bola najdôležitejšia cena, dnes zohráva najväčšiu úlohu kvalita,“ tvrdí podpredsedníčka vlády a šéfka MPRV SR Gabriela Matečná.

„Čoraz viac spotrebiteľov si uvedomuje, že kvalita potravín súvisí aj so zdravím človeka. Pozitívne je tiež, že Slováci a Slovenky pri nákupe čoraz viac vyhľadávajú domáce potraviny. Sú určite čerstvejšie ako výrobky, ktoré precestovali pol sveta. Nehovoriac o tom, že tým podporujeme lokálnu ekonomiku.

Cena výrobku je pre spotrebiteľov stále dôležitým faktorom najmä pri nízkopríjmových skupinách obyvateľstva, ale jej význam postupne klesá s narastajúcou kúpyschopnosťou obyvateľov. Aj keď mnoho ľudí kupuje potraviny v akciách, treba si uvedomiť, že nie všetko, čo je lacné, je aj kvalitné,“ vysvetlila Matečná.

Agrorezort sa v prieskume pýtal spotrebiteľov, kde zvyčajne nakupujú potraviny. Na prvom mieste sa umiestnili hypermarkety, ktoré uviedlo až 80 percent respondentov. Na druhom mieste skončili malé predajne v okolí bydliska alebo práce (51,3 percenta). Priamo od výrobcu alebo pestovateľa nakupuje 11,1 percenta a na trhovisku 10,2 percenta ľudí.

Z prieskumu vyplynulo, že o zložení, pôvode, prípadne obsahu výživových látok získavajú spotrebitelia informácie najmä z obalu. Nasleduje internet, noviny a časopisy a tiež rozhlas a televízia. Naopak, len veľmi málo ľudí konzultuje zloženie potravín s lekárom a pri získavaní informácií o potravinách príliš nedôverujeme ani sociálnym sieťam.