Úvod Spoločnosť Slováci s dlhmi majú často peniaze len na najlacnejšie jedlo

Slováci s dlhmi majú často peniaze len na najlacnejšie jedlo

Foto: archív

Šestnásť percent dlžníkov, teda ľudí s neuhradenými splátkami svojich úverov a ďalšími záväzkami po splatnosti, si môže zo svojho príjmu nakúpiť iba najlacnejšie a najnutnejšie jedlo a oblečenie. Ôsmim percentám nezostanú peniaze ani na tieto základné potreby. Vyplynulo to z prieskumu finančnej situácie slovenských domácností, ktorý si nechala urobiť spoločnosti Kruk Česká a Slovenská republika.

Ako uvádza prieskum, 21 percent slovenských dlžníkov má neuhradené záväzky v celkovej výške presahujúcej mesačný príjem ich domácnosti. Dvadsaťsedem percent dlžníkov dokonca uviedlo, že si celkovú výšku svojich neuhradených záväzkov ani nepamätá. Slováci si najčastejšie požičiavajú na nákup trvanlivého tovaru a rekonštrukciu alebo zaobstaranie bytu či domu. Úspory, najčastejšie v podobe hotovostného vkladu v banke alebo na sporiacom účte, majú dve tretiny respondentov.

V prípade dlžníkov je to však len o niečo viac než polovica, zatiaľ čo u nedlžníkov ide o štyri pätiny respondentov. Častejšie majú úspory muži než ženy a všeobecne ľudia s vysokoškolským vzdelaním či s maturitou. V celkovej výške do trojmesačného príjmu má úspory 33 percent respondentov, medzi trojmesačným a ročným príjmom má nasporených tretina oslovených. Osmina domácností má dokonca úspory vo výške viac než jedného ročného príjmu.

Foto: archív