Úvod Ekonomika Slováci sa čoraz viac zadlžujú

Slováci sa čoraz viac zadlžujú

Foto: archív

Rast finančného majetku domácností vo svete sa výrazne spomalil. V roku 2015 stúpol o 4,9 percenta, čím len o niečo presiahol tempo rastu ekonomiky. V predchádzajúcich troch rokoch pritom finančné aktíva domácností rástli až dvojnásobne.

Vyplýva to z výsledkov štúdie skupiny Allianz, ktorá skúma majetok a dlhy domácností vo vyše 50 krajinách sveta. Štúdia Global Wealth Report naznačuje, že dobré časy sa pre väčšinu krajín sveta vrátane Slovenska skončili. Finančné aktíva Slovákov rástli menej, ako je východoeurópsky priemer, zato naše dlhy stúpajú najviac v regióne.

S úsporami 5 300 eur za minulý rok sme obsadili 40. miesto v rebríčku, rovnako ako v predchádzajúcom roku. Hrubý finančný majetok vzrástol o 4,3 percenta, čo je menej ako svetový aj regionálny priemer. Slovákov predbehli Česi, ktorí postúpili na 26. priečku s čistými úsporami 12 614 eur, ale aj Poliaci s 6 540 eurami a dokonca aj Bulhari, ktorí majú našetrené v priemere 6 370 eur.

Do hodnotenia zadlženosti sa premietol aj aktuálny hypotekárny boom. Dlhy Slovákov za minulý rok sa totiž vyšplhali až na 5 570 eur. Až 64 percent úspor máme uložených na bankových účtoch, termínovaných a sporiacich vkladoch. Je to najviac spomedzi východoeurópskych krajín, ktoré držia v bankách v priemere iba 45 percent svojich aktív.

Celkovo stagnácia najviac zasiahla Európu, USA a Japonsko. Bohatstvo domácností v západnej Európe stúplo za minulý rok o 3,2 percenta a domácnosti v Spojených štátoch si polepšili len o 2,4 percenta. Na opačnej strane rebríčka sa ocitli domácnosti v ázijských krajinách s výnimkou Japoncov, keďže ich finančný majetok stúpol o 14,8 percenta.

Ťahúňom je najmä Čína, aj vďaka rozširujúcej sa tamojšej strednej triede. Na vrchole rebríčka sú opäť Švajčiari, v tejto krajine majú obyvatelia v priemere nasporených 170 589 eur. V tesnom závese sú Spojené štáty s úsporami vo výške 160 949 eur a s väčším odstupom zastávajú 3. priečku Briti s 95 600 eurami.