Úvod Ekonomika Slováci sa nespoliehajú na dôchodok

Slováci sa nespoliehajú na dôchodok

Foto: archív

Viac ako šiestim z desiatich Slovákov nie je ich finančná situácia v penzii ľahostajná a už nad zdrojmi príjmov v tejto životnej etape premýšľali. Ako ukázal prieskum Pioneer Investments, štvrtina Slovákov predpokladá, že štátny dôchodok pokryje viac ako polovicu ich výdavkov v penzii a 5,5 percenta dokonca očakáva, že príspevok od štátu bude ich výdavky financovať stopercentne.

Asi 44 percent opýtaných počíta s tým, že sa v dôchodku budú musieť spoľahnúť viac na svoje finančné rezervy, pretože im štátny dôchodok nepokryje ani polovicu výdavkov. Pred dvoma rokmi sedem z desiatich respondentov uviedlo, že buď už majú úspory vytvorené, alebo viac či menej pravidelne sporí.

Necelá tretina svojej finančnej budúcnosti nevenovala pozornosť. „O dva roky neskôr tu máme stále viac ako tretinu ľudí, ktorí nerozmýšľajú nad tým, z čoho budú mať v dôchodku pravidelný príjem,“ hovorí Miroslav Ovčarik, Country Manager Pioneer Investments SR.

Na druhej strane je podľa neho potešujúce, že väčšina ľudí sa automaticky nespolieha len na súčasný systém dôchodkového zabezpečenia, o svojej budúcnosti minimálne rozmýšľa, alebo už podniká konkrétne kroky, teda sporí alebo investuje. Prieskum realizovala agentúra STEM/MARK pre investičnú skupinu Pioneer Investments vo februári 2016 na vzorke 500 mužov a žien vo veku 18 až 60 rokov.