Úvod Zaujímavé Slováci si homeoffice užívajú najviac, niektoré kancelárie zaniknú

Slováci si homeoffice užívajú najviac, niektoré kancelárie zaniknú

Foto: archív

Dopyt zamestnancov po možnosti pracovať z domu sa po pandémii zvýši, niektoré kancelárie prejdú značnou digitalizáciou a automatizáciou a postupne môžu aj zaniknúť. Vyplýva to z prieskumu realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

Na prieskume sa zúčastnilo 1200 zamestnancov z krajín strednej, východnej i juhovýchodnej Európy vrátane Slovenska. Vyplýva z neho aj zistenie, že až 86 percent opýtaných Slovákov si homeoffice užíva. Slováci spomedzi všetkých 16 krajín, ktoré sa na prieskume zúčastnili, si užívajú prácu z domu najviac.

Zhruba 64 percent respondentov uviedlo, že im najväčšmi chýba konverzácia s kolegami. Viac ako polovica opýtaných (61 percent) čelí problému s nastolením rovnováhy medzi pracovným a osobným životom.

Sedem z desiatich zamestnancov však vo všeobecnosti hodnotí prácu z domu pozitívne, dôvodom je flexibilita. Viac ako 40 percent opýtaných pritom uviedlo, že homeoffice im dodáva pocit slobody, ktorý vyplýva z lepšej kontroly nad organizáciou vlastného času.

Výsledky prieskumu ukázali, že v budúcnosti z domu nechce pracovať len 27 percent opýtaných. „Naopak, 38 percent ľudí sa ,domáca kancelária’ zapáčila natoľko, že by takéto usporiadanie chceli využívať aj naďalej aspoň jedenkrát do týždňa, 21 percent dokonca dvakrát týždenne,“ uviedla spoločnosť.

Využívať homeoffice dva dni do týždňa však pre zamestnancov znamená maximum. Tri a viac dní by privítalo len šesť percent opýtaných. „V tomto prípade je pomerne prekvapivý aj názor samotných zamestnávateľov. Len štyri percentá z nich sa totiž vyjadrili, že homeoffice úplne odmietajú,“ dodala spoločnosť.

Ako uviedol Tomáš Pecek zo spoločnosti CBRE, niektoré kancelárie sa v budúcnosti vzhľadom na spôsob práce a predmet ich podnikania zmenia. „Väčšina však pretrvá, keďže napĺňajú predovšetkým potrebu osobnej spolupráce a osobného kontaktu. Jeden z hlavných problémov dlhodobej práce na homeoffice je práve obmedzenie spolupráce medzi zamestnancami a vzájomného ,zdieľania’,“ podotkol Pecek.