Úvod Ekonomika Slováci spomedzi krajín V4 míňajú najviac na kultúru a rekreáciu

Slováci spomedzi krajín V4 míňajú najviac na kultúru a rekreáciu

Foto: archív

Obyvatelia Slovenska vynakladajú na rekreáciu a kultúru najviac peňazí spomedzi krajín V4. Podľa posledných údajov európskeho štatistického úradu Eurostat vynaložili Slováci v roku 2017 na tieto účely 10,4 percenta svojich nákladov a zaradili sa medzi prvých päť krajín v rámci Európskej únie. Objem výdavkov ľudí na rekreáciu a kultúru na Slovensku od roku 2007 rástol ako v jednej z mála krajín EÚ.

Občania krajín EÚ v roku 2017 vynaložili na uvedené oblasti vyše 710 mld. eur, čo predstavuje 4,6 percenta z hrubého domáceho produktu únie. V prepočte je to 1400 eur ročne na jedného obyvateľa.

Výdavky domácností na rekreáciu a kultúru v EÚ od roku 2007 klesajú. Kým pred dvanástimi rokmi tvorili vyše 9 percent z celkových mesačných výdavkov obyvateľov, v roku 2017 výdavky klesli na 8,5 percenta.

„Za posledných viac ako desať rokov pozorujeme na Slovensku mierne citeľný nárast cien v segmente rekreácia a kultúra. Súvisí to aj s tým, že sme mali vyššie daňové zaťaženie ako ostatné krajiny,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Foto: archív

Mnohé štáty práve DPH na tento segment v posledných rokoch znižovali. „Dlhé roky sme mali druhú najvyššiu 20-percentnú DPH po Dánoch, ktorí majú v tomto segmente daň na úrovni 25 percent,“ uviedla Buchláková. Od začiatku tohto roka na Slovensku platí znížená 10-percentná sadzba DPH na ubytovacie služby.

Dánsko (11,5 percenta) a Švédsko (11 percent) míňajú spomedzi krajín EÚ najviac peňazí práve na rekreáciu a kultúru, Gréci naopak míňajú najmenej, a to na úrovni 4,6 percenta. Menej vynakladajú na rekreáciu a kultúru v porovnaní so Slovenskom v Rakúsku (10 percent), v Českej republike (9 percent), Poľsku (8 percent) či Maďarsku (7,2 percenta).