Úvod Ekonomika Slováci sú unikátom: naše dlhy prevyšujú úspory

Slováci sú unikátom: naše dlhy prevyšujú úspory

Foto: archív

Rok 2017 bol vo finančnom meradle výnimočným rokom. Napriek rastúcemu politickému napätiu to bol vhodný rok pre investorov a sporiteľov, keď na celom svete vrcholilo ekonomické oživenie a finančným trhom sa darilo, najmä tým akciovým. Výsledkom bol rast finančného majetku domácností v celosvetovom meradle o 7,7 percenta. Dlhy vo svete stúpli o 6 percent.

Opačný trend zaznamenali slovenské domácnosti, ktoré aj minulý rok pokračovali v rekordnom zadlžovaní. V regióne strednej a východnej Európy sa Slováci stali unikátom, keď ich dlhy prevyšujú úspory. Aj tieto závery priniesla 9. štúdia bohatstva národov Allianz Global Wealth Report 2018, ktorá skúmala finančný majetok a dlhy domácnosti v 53 krajinách sveta.

„Bolo to výnimočne priaznivé obdobie, no časy, keď mimoriadne expanzívna menová politika zabezpečovala trvalý a stabilný rast na finančných trhoch, sú nadobro preč,“ onštatuje hlavný ekonóm poisťovne Michael Heise. „Prvé nepriaznivé znaky sú už tu: rastúce úrokové miery, obchodné konflikty a aj čoraz populistickejšia politika spôsobujúca napätie a turbulencie. Prvý mesiac tohto roka už ukázal zlú predtuchu,“ doplnil Michael Heise.

Slabou stránkou slovenských domácností je aj naďalej vysoká úverová zadlženosť. Dopyt po úveroch už od roku 2010 stúpa u Slovákov výraznejšie, ako je priemer v regióne. Finančný majetok slovenských domácností v minulom roku vzrástol len o 5,5 percenta, čo je takmer polovica v porovnaní s predchádzajúcim rokom (9,8 percenta). Môžu za to najmä vklady v bankách, kde Slováci kumulujú až 60 percent svojich úspor a ktoré zaznamenali nárast len o 4,2 percenta.

Foto: archív

Nepomohli tomu ani cenné papiere, poistenie a penzijné aktíva, ktoré zaznamenali dvojciferný rast. V rebríčku bohatstva tak Slováci s úsporami 6190 eur na osobu figurujú až na 40. mieste spomedzi 53 hodnotených krajín.

Priemer v regióne je výrazne vyšší a dosahuje 10381 eur. V rámci regiónu tak Slovákov v úsporách, s výnimkou Rumunov (4521 eur), predbehli všetky ostatné krajiny, keď napríklad Česi majú nasporené viac ako dvojnásobok, a to 15291 eur, Maďari 13404 eur, Poliaci 8273 eur a priemerný Bulhar disponuje úsporami vo výške 7678 eur.