Úvod Z DOMOVA Slováci tankujú najdrahší benzín v strednej Európe

Slováci tankujú najdrahší benzín v strednej Európe

Foto: archív

Slovensko má najdrahší benzín spomedzi susedných krajín Európskej únie. V medzitýždňovom porovnaní ceny benzínu na Slovensku zaznamenali najvyšší percentuálny skok v strednej Európe v porovnaní so susednými Rakúskom, Českou republikou, Poľskom a Maďarskom.

Upozornil na to analytik ČSOB Marek Gábriš v súvislosti s nárastom cien pohonných látok, o ktorom informoval Štatistický úrad SR. „Na Slovensku je momentálne najdrahší benzín 95 spomedzi susediacich krajín EÚ.

Zároveň zaznamenali domáce palivá najvyšší medzitýždenný percentuálny skok v strednej Európe. Cena 95-oktánového benzínu je v porovnaní s Českom a Poľskom o +7,3 percenta vyššia. Ceny sú vyššie aj v porovnaní s Maďarskom (o +4,5 percenta) a Rakúskom (o +1,6 percenta),“ zhodnotil Gábriš.

Štatistický úrad informoval, že ceny pohonných látok v 12. týždni zdraželi približne o tri centy za liter. Ceny oboch druhov benzínov sú najvyššie za posledných 20 týždňov, cena nafty dosiahla svoje maximum za posledné štyri týždne.

Gábriš upozornil, že ceny sú vysoko aj v porovnaní s dlhodobým priemerom. „Najpredávanejší benzín 95 je asi 24 percent nad svojím dlhodobým priemerom a nafta dokonca 28 percent. Medziročne sú ceny benzínov vyššie zhruba o 10 percent,“ uviedol analytik.

Pri cenách nafty je podľa analytika situácia rôznorodejšia. Na Slovensku je jej cena vyššia o 4,6 percenta oproti Českej republike a približne o 1,5 percenta oproti Poľsku. Drahšia nafta ako na Slovensku je však v Maďarsku a Rakúsku. „Za lacnejším tankovaním sa tak, berúc do úvahy priemernú spotrebu, oplatí cestovať desiatky kilometrov,“ zhodnotil Gábriš.