Úvod Veda & Tech Slováci vyvinuli ultramodernú navigáciu

Slováci vyvinuli ultramodernú navigáciu

Foto: archív

Slovenská spoločnosť Sygic získala unikátne prvenstvo vďaka inovatívnej technológii Head-up Display, známej z vojenských lietadiel. Ako prvá totiž priniesla technológiu premietania navigácie na čelné sklo auta iba pomocou smartfónu, bez akéhokoľvek dodatočného hardvéru.

Pomocou nej sa zobrazujú navigačné pokyny priamo v zornom poli šoféra. Na prednom skle môže sledovať napríklad šípky indikujúce odbočenie, rýchlosť auta, rýchlostné obmedzenia, informácie o radaroch či predpokladaný čas dosiahnutia cieľovej destinácie.

Technológiu Head-up Display v súčasnosti ponúkajú svetové automobilky v luxusnej výbave drahších modelov áut. Sygic však využitím bežných fyzikálnych zákonov zrkadlenia umožňuje využiť plne funkčný Head-up Display v každom type auta.

Aj keď je vhodný iba na použitie za tmy, výrazne zvyšuje bezpečnosť. Šofér sa lepšie sústredí na cestu a jednoduchšie sleduje navigačné pokyny. Aplikácia je dostupná pre Android, iPhone aj Windows Phone.

Aplikáciu stačí prepnúť do zrkadlového módu a telefón umiestniť pod čelné sklo auta. Vzdialenosť telefónu od skla určuje výšku, v ktorej sa bude obraz premietať.