Úvod Z DOMOVA Slováci vyzvali Európanov, aby si uctili pamiatku Červenej armády

Slováci vyzvali Európanov, aby si uctili pamiatku Červenej armády

Foto: archív

Slovenskí aktivisti vyzvali obyvateľov európskych krajín, aby vzdali hold vojakom Červenej armády, ktorí padli za ich slobodu v bojoch s nacistami. Na základe výzvy sa ľudia fotografujú pred pomníkmi postaveným týmto hrdinom a snímky následne uverejňujú na sociálnych sieťach a na elektronických platformách ruských veľvyslanectiev.

„Toto je výzva od srdca, adresovaná Európanom, ľuďom dobrej vôle,“ povedal ruským médiám iniciátor akcie s názvom “Slovenská výzva – som vďačný Červenej armáde!“, prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov a aktivista Andrej Janco.

„Červená armáda pred 75 rokmi oslobodila Európu od nacizmu. Hrdinstvo ruského ľudu a ďalších národov ZSSR nám umožnilo prežiť a riadiť svoj osud, ale vojna si vyžiadala životy miliónov sovietskych občanov – našich osloboditeľov. Smrť vojakov Červenej armády a nekonečný smútok ich príbuzných je nezahojiteľná historická rana. Nikdy nezmizne z našich sŕdc a z našej pamäti,“ dodal Janco.

Oslava 75. výročia oslobodenia európskych krajín Červenou armádou je tento rok ohrozená pandémiou koronavírusu. „Táto skutočnosť je mimoriadne symbolická. Počas 2. svetovej vojny čelili európske národy nacistickej pandémii. Rovnako ako v minulosti, aj teraz môžeme zvíťaziť iba spoločným úsilím.

Vyzývam všetkých, aby zabezpečili dôstojnú oslavu Dňa víťazstva, oslavu oslobodenia, ktorá je pre nás spoločná,“ povedal Janco. Zároveň uznal, že oslavy sa nebudú môcť konať v tradičnom duchu.

„Tí, čo cítia potrebu vyjadriť vďačnosť vojakom osloboditeľom, sa môžu odteraz až do 9. mája 2020, odfotografovať na pozadí akéhokoľvek pomníku padlým vojakom Červenej armády kdekoľvek v Európe a potom fotografie uverejniť na svojej stránke na sociálnych sieťach a tiež na elektronických platformách ruských veľvyslanectiev v európskych krajinách.

Vítané je aj ich umiestnenie na iných stránkach. Týmto spôsobom sa vyhneme porušovaniu súčasných predpisov platiacich počas pandémie, zameraných na obmedzenie pohybu a zhromažďovania občanov. Ľudia, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemôžu prísť k pamätníkom, sa môžu odfotografovať na pozadí ručne vyrobených plagátov,“ spresnil Janco.

Okamžite po zverejnení výzvy sa na sociálnych sieťach objavilo takmer 100 takýchto fotografií. Väčšina z nich je zverejnená na facebookovej stránke ruského veľvyslanectva na Slovensku. Jednotlivé akcie na uctenie pamiatky Červenej armády sa budú konať po celom Slovensku.

Kladenie vencov v republike sa bude konať na 21 pamätných miestach. Akcia sa skončí 9. mája – v deň 75. výročia víťazstva nad fašizmom. Na Slovensku nie sú z dôvodu epidémie koronavírusu plánované masové spomienkové podujatia pri príležitosti 75. výročia víťazstva. Predpokladá sa, že verejnosť a vedenie republiky navštívi pamätníky vojakov osloboditeľov samostatne.

Foto: internet