Úvod Spoločnosť Slovákom má v obchode radiť Potravinový semafor

Slovákom má v obchode radiť Potravinový semafor

Koláž: archív

Slováci môžu mať k dispozícii tzv. Potravinový semafor, ktorý im pri nákupe napovie, či má potravina zdravé zloženie alebo naopak, či ide o „chemický koktail“. Iniciatívu pre vývoj novej aplikácie prináša prvý potravinový kritik na Slovensku Patrick Linhart, autor relácie Testy Potravín.

Potravinový semafor vznikol už v Európskej únii, pričom sa doň mohli zapojiť všetky krajiny. V skúšobnom období  od roku 2014 do roku 2018 sa zbierali dáta, do praxe má byť zavedený v roku 2020. Slovensko sa do projektu nezapojilo. Organizácia Testy Potravín preto prichádza s iniciatívou vytvoriť pre Slovákov vlastný Potravinový semafor. Nápad sa dostal aj do parlamentu a má podporu zo strany vlády.

Používanie Potravinového semafora má byť veľmi jednoduché pre spotrebiteľov, výrobcov i predajcov. Výrobcovia budú mať tú výhodu, že pri zmenách etikety ušetria tisíce až desaťtisíce eur. Zloženie svojich výrobkov môžu jednoducho a pohodlne nahrať do online systému. Ten hodnotí tri základne kritériá: vplyv na zdravie človeka na základe zloženia, obsah nadbytočných prídavných látok a etiku marketingu či pôvod výrobcu.

Softvér podľa nahraných dát od výrobcu vyhodnotí „zdravosť“ potraviny a označí ho príslušnou farbou. Zelená znamená, že potravina je zdravá, neobsahuje zbytočné prídavné látky ani zdraviu škodlivé látky.

Oranžová – produkt má v spomínaných kritériách určité nedostatky. Červená – potravina nie je zdravá, obsahuje nadmerné množstvo prídavných látok, zdraviu škodlivé látky a výrobca používa neetický marketing. Spotrebiteľovi potom v obchode stačí mobilom naskenovať čiarový kód a farba mu dá signál, či potravinu kúpiť alebo radšej nie.