Úvod Z DOMOVA Slovenky vytvorili 450 ručne robených tašiek. Vaľová: Taký úspech sme nečakali

Slovenky vytvorili 450 ručne robených tašiek. Vaľová: Taký úspech sme nečakali

Jana Vaľová. (Foto: archív)

Galavečerom v Štátnom divadle Košice vyvrcholí štvrtého decembra tohtoročná Iniciatíva Creativa. Pod organizačnou taktovkou Únie žien Slovenska vytvorili jedinečné handmade tašky ženy z celého Slovenska, ktoré dokazujú, že estetika a ekológia idú ruka v ruke.

Už o pár dní budú známe víťazky projektu Iniciatíva Creativa, ktorú zrealizovala Únia žien Slovenska. Cieľom bolo spojiť prirodzenú ľudovú tvorivosť, trochu nostalgie, ale najmä talent slovenských žien. Úlohou účastníčok bolo zo zvyškov látok, či iného materiálu vytvoriť kreatívnu tašku, ktorá môže byť viacnásobne použiteľná.

„Ženy posielali svoje výtvory na centrálu, alebo do svojich krajských pobočiek a preto sme až do poslednej chvíle nevedeli, koľké sa prihlásia. Vďaka logistike sa niektoré zásielky zdržali, ale konečné číslo sa zastavilo tesne pod métou 450 originálnych výtvorov,“ netajila svoje nadšenie predsedníčka Únie žien Slovenska Jana Vaľová.

Ženy vytvorili kabelky, nákupné tašky, plážové tašky, ktoré boli každá individuálna a zaujímavá. Časť z nich sa už stihla aj predať na predajnej výstave v Trenčíne, kde výťažok poputuje na dobročinné účely.

Projekt bol inšpirovaný slovenskou históriou. „Naše staré mamy nechodili na nákupy s reklamnými igelitkami, ale dotvárali si, alebo priamo vytvárali tašky na každodenné použitie, ktoré vyjadrovali ich individualitu a cit pre krásu,“ vysvetľuje Jana Vaľová. Podľa jej slov naozaj nik nečakal, že sa zúčastní taký veľký počet súťažiacich s krásnymi výrobkami. Preto sa rozhodli mierne upraviť štatút súťaže a z pôvodných troch ocenia až 6 účastníčok.

„Štvorica žien bude ocenená bez ohľadu na ich vek, ale dve ceny venujeme aj vďaka partnerovi súťaže pre mladé autorky do 30 rokov a každá účastníčka súťaže za svoj kreatívnu tašku obdrží do konca marca malú pozornosť,“ hovorí Jana Vaľová, ktorá tvrdí, že porota mala neľahkú úlohu.

Foto: archív

Ambasádorky – návrhárka Jana Jurčenko, šéfredaktorka mesačníka Extra plus Lenka Mayerová a sochárka Gabriela Vidová museli veľmi citlivo rozhodnúť o tom, ktoré tašky vynikajú spomedzi ostatných originálnych výtvorov. Už je však rozhodnuté.

Ceny sa budú rozdávať na slávnostnom gala večeri v košickom Štátnom divadle už 4. decembra. Okrem slávnostného honorovania víťaziek budú mať hostia možnosť vychutnať si koncert Kristíny, módnu prehliadku Jany Jurčenko a nestarnúce šlágre v interpretácii Ľuda Kuruca. Podujatie sa uskutoční pod záštitou predsedu vlády SR Petra Pellegriniho a ministerstva kultúry.

„Rada by som sa poďakovala všetkým ženám, ktoré sa do projektu zapojili. Explózia kreativity a výborných nápadov nás veľmi milo zaskočila. Už teraz pracujeme na novom námete vyhlásenia súťaže v roku 2020, aby sa ženy mohli realizovať a zapojiť,“ uzatvára Jana Vaľová. Tá ešte dodala, že všetky tašky budú aj naďalej ponúknuté na predaj, alebo budú venované rôznym inštitúciám. Akýkoľvek výťažok bude tiež využitý na dobročinné účely.