Úvod Spoločnosť Slovenská pošta spúšťa projekt automatizovaných poštových terminálov

Slovenská pošta spúšťa projekt automatizovaných poštových terminálov

Foto: archív

Slovenská pošta spúšťa projekt automatizovaných poštových terminálov, tzv. P-BOXov, ktorý reflektuje trend nárastu nákupov z internetových obchodov. Balíkomaty rozšíria možnosť vyzdvihnutia zásielky a budú fungovať v režime 24 hodín denne a sedem dní v týždni.

Prvé terminály budú podľa hovorkyne pošty Ivety Dorčákovej inštalované v nasledujúcich mesiacoch a nasadenie do ostrej prevádzky je plánované začiatkom roka 2017. Projekt je pritom primárne založený na spolupráci s veľkými odosielateľmi dobierkových balíkových zásielok, teda e-shopmi. Doručovanie zásielok do terminálov bude sprevádzať SMS avízo adresátovi.

Foto: archív
Foto: archív

Úložná lehota bude tri kalendárne dni. V prípade nevyzdvihnutia balíka v P-BOXe sa zásielka premiestni na priradenú poštu, kde bude uložená ďalších 18 kalendárnych dní, ak odosielateľ sám neurčil kratší úložný čas. Balíkový trh vníma Slovenská pošta z pohľadu budúcnosti ako kľúčový a perspektívny.

„Počas nasledujúcich dvoch rokov plánujeme rozmiestniť po Slovensku celkovo 40 automatizovaných poštových terminálov. V úvodnej etape budú určené len na vyzdvihovanie balíkov s využitím služby bezhotovostnej úhrady za dobierku balíkových zásielok. Balíkomaty budú inštalované v rámci celého Slovenska na rôznych verejne dostupných miestach, v obchodných centrách, na vlakových a autobusových staniciach alebo internátoch,“ spresnil generálny riaditeľ pošty Róbert Gálik.