Úvod Spoločnosť Slovenská pošta vydala známku s motívom Slovenského orloja

Slovenská pošta vydala známku s motívom Slovenského orloja

Foto: Michaela Kolimárová

Obec Stará Bystrica a Slovenská pošta v spolupráci so Slovinskou poštou si pripomenuli 10. výročie otvorenia Slovenského orloja vydaním spoločných poštových známok s motívom tejto známej kysuckej turistickej atrakcie a historických slnečných hodín z kartuziánskeho kláštora v slovinskom Pleterje.

Poštová známka nominálnej hodnoty 1,20 eur má rozmery 26,5 × 44,1 milimetrov a vychádza vo forme upraveného tlačového listu s ôsmimi známkami v limitovanej edícii 30-tisíc listov.

Ústredným motívom na poštovej známke je ciferník s astronomickými údajmi. Súčasne s poštovou známkou uzrela svetlo sveta obálka prvého dňa s pečiatkou First Day Cover. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, obálky a pečiatky je Jozef Česla.

Vydanie poštovej známky iniciovala obec Stará Bystrica, na základe čoho vznikla dohoda o spoločnom vydaní spomienkových poštových známok medzi Slovenskou poštou a Slovinskou poštou. Pri tvorbe výtvarných návrhov spolupracoval aj starosta obce Ján Podmanický, ktorý je autorom sprievodných textov.

Akt slávnostnej inaugurácie známok. (Foto: Michaela Kolimárová)

Verejná inaugurácia poštovej známky sa uskutočnila v Dome kultúry v Starej Bystrici za prítomnosti zástupcov Slovenskej a Slovinskej pošty, vedenia obce a pozvaných hostí. V slávnostnom programe pri tejto príležitosti vystúpilo slovenské operné trio La Gioia. Slovenská pošta pripravila pre návštevníkov podujatia špeciálnu poštovú priehradku, kde si návštevníci mohli ako prví zakúpiť a opečiatkovať produkty z uvedenej emisie.

Slovenský orloj v Starej Bystrici je jeden z najmladších a najpresnejších orlojov na svete. Dokončený bol v roku 2009 a je zároveň najväčšou drevenou sochou na území Slovenska. Kompozícia symbolizuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Základný návrh v hlinenom modeli pochádza z rúk akademického sochára Viliama Lovišku, následne ho architekt Ivan Jarina prepracoval do výkresovej dokumentácie.

Bronzovo-strieborné slnečné hodiny v kláštore kartuziánskeho rádu v slovinskom Pleterje predstavujú jedinečný prístroj na meranie času. Správny čas ukazujú vtedy, keď slnko svieti do Veľkého nádvoria kartúzy. Tlmené tóny kovu slnečných hodín sa dokonale hodia ku kontemplatívnej atmosfére tohto miesta, kam môžu vstúpiť iba mužskí návštevníci.