Úvod ZO ZAHRANIČIA Slovenská prezidentka darovala pápežovi 10.000 PCR testov. František nimi otestuje utečencov

Slovenská prezidentka darovala pápežovi 10.000 PCR testov. František nimi otestuje utečencov

Foto: prezident.sk

Prezidentka SR Zuzana Čaputová pozvala pápeža Františka na návštevu Slovenska. Stalo sa tak počas jej audiencie u Svätého Otca vo Vatikáne. Pozvanie prijal, príde však až vtedy, keď mu to dovolí situácia vo svete v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Na stretnutí sa podľa prezidentkiných slov rozprávali aj o aktuálnej situácii vo svete i na Slovensku. Pápež mal povedať, že „po koronakríze nič nezostane rovnaké“. „Preto je dôležité, aby sme spoločne všetci spolu pracovali na zjednotení sveta, aby sme dokázali čeliť našim výzvam,“ povedal prezidenka pre médiá.

Prezidentka darovala pápežovi štyri veľké adventné sviece vyrobené zo včelieho vosku v chránenej dielni ľuďmi zo znevýhodneného prostredia. Darovala mu tiež obraz Panny Márie, patrónky Slovenska, ktorého autorkou je svetoznáma slovenská akademická maliarka Katarína Vavrová.

Od slovenských vedcov priniesla Čaputová do Vatikánu ako dar 10.000 PCR testov na koronavírus. Biochemik Pavol Čekan, ktorý bol súčasťou delegácie prezidentky, uviedol, že pápež František bol za PCR testy veľmi vďačný. Svätá stolica sa stará o množstvo utečencov a využije ich aj na tieto účely.