Úvod ZO ZAHRANIČIA Slovenská prezidentka na klimatickom samite ozrejmila, čo zachráni planétu pred “nezvratnou devastáciou”

Slovenská prezidentka na klimatickom samite ozrejmila, čo zachráni planétu pred “nezvratnou devastáciou”

Zuzana Čaputová počas prejavu na klimatickom samite v Glasgowe. (Foto: archív)

Klimatická konferencia OSN v Glasgowe je podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej rozhodujúcou pre budúcnosť planéty. Na podujatí vystúpila s prejavom, v ktorom konštatovala, že svetoví politici zatiaľ nedokázali prijať účinné opatrenia na zvrátenie prehlbujúcej sa klimatickej krízy. Ako povedala, Zemi hrozí “nezvratná devastácia”.

Zachrániť planétu podľa nej môže iba “úsilie celého sveta”, pričom pochválila EÚ za snahy znížiť do roku 2030 emisie o najmenej 55 percent a plán urobiť z Európy do roku 2050 prvý klimaticky neutrálny kontinent.

Nepriamo kritizovala aj Rusko a Čínu, ktorej zástupcovia sa klimatického samitu v Škótsku nezúčastňujú. „Všetci musíme prispieť svojím spravodlivým dielom – vrátane tých štátov, ktorých najvyšší predstavitelia neprišli do Glasgowa. To platí aj pre oblasť financovania opatrení v oblasti zmeny klímy,“ vyhlásila.

“Potrebujeme zintenzívniť naše úsilie znížiť emisie a zmierniť následky klimatickej krízy. Ak v tomto zlyháme, na ďalších konferenciách budeme diskutovať už len o nezvratnej devastácii našej planéty a jej biotopov,“ pokračovala Čaputová.

Delegátov tiež oboznámila s výsledkami prieskumu o postoji mladých ľudí na Slovensku k otázke ochrany klímy, ktorý si objednala prezidentská kancelária. Podľa neho sa 42 percent z nich “veľmi obáva“ klimatickej krízy a zároveň si 73 percent myslí, že ľudstvo v starostlivosti o planétu zlyhalo.

Dve tretiny považujú opatrenia politikov na riešenie klimatickej krízy za sklamanie. Čaputová tiež poukázala na nedávnu štúdiu z krajín po celom svete, podľa ktorej 40 percent mladých ľudí zvažuje, či vôbec chcú mať v dôsledku klimatickej krízy deti. „Mladá generácia vie, že nám dochádza čas. A nám politikom už dochádzajú výhovorky,“ uzavrela prezidentka.