Úvod Spoločnosť Slovenská rodina už nie je ako pred dvadsiatimi rokmi

Slovenská rodina už nie je ako pred dvadsiatimi rokmi

Foto: archív

Welcome to our online store, where you will find so many surprises. Providing you with the best sheinbags and the best customer service has always been our goal.

lovenská rodina prešla za posledné dve desaťročia obrovskými zmenami. Podľa Jany Špánikovej, riaditeľky Tera Viva, akreditovaného subjektu Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, bola rodina na Slovensku kedysi pomerne stálou jednotkou. Súčasná rodina je oveľa otvorenejšia, teda nie je formálne viazaná sobášom ani nijakou inou zmluvou.

„Rodina už nemá formálne znaky. Je založená skôr na dobrovoľnosti a emocionálnej blízkosti. To je aj príčina konfliktu, pretože ak si partneri nerozumejú po emocionálnej stránke, nastáva napätie a prichádza k rozchodu. Vzťah v rodine bol však predtým viazaný na základe sobáša, bol záväzný a udržiaval rodinné spoločenstvo pohromade,“ priblížila Špániková.

Súčasnej slovenskej rodine podľa nej vládnu emócie: „Ak sa však emocionalita vyčerpá a prídu starosti a problémy, partneri sa rozchádzajú. Nastáva rozpad rodinného spoločenstva.“ Postupne sa vytvárajú nové partnerstvá, doplnené rodiny.

„V minulosti boli rodiny uzavreté, manželia sa snažili riešiť ťažkosti a problémy, ktoré v manželstve vznikli. Dnes však partneri zo vzťahu často odchádzajú, pričom spoločné deti nezriedka zostávajú nezabezpečené. Žena – matka sa o deti musí čoraz častejšie postarať po finančnej, sociálnej aj výchovnej stránke.“

Posledných 15 rokov začala na Slovensku podľa Špánikovej fungovať sociálna a rodinná politika štátu. „Bude však trvať dlho, kým sa u nás vytvorí nejaký systém. Neboli sme totiž pripravení na zmeny v partnerskom spolužití, napríklad na to, že partnerská nevera sa dá dokázať aj cez internet. Neboli sme zvyknutí, že manželia alebo partneri sa rozchádzajú len cez poslanú SMS-ku.“s

Foto: archív
Foto: archív