Úvod Z DOMOVA Slovenská vláda kolabuje, riešením je skrátenie volebného obdobia, myslí si Fico

Slovenská vláda kolabuje, riešením je skrátenie volebného obdobia, myslí si Fico

Robert Fico. (Foto: Michaela Kolimárová)

Podľa predsedu opozičného Smeru-SD Roberta Fica slovenská vláda kolabuje. Skonštatoval to v reakcii na rozhodnutie SaS o vypovedaní koaličnej zmluvy. Opätovne volá po okamžitej zmene Ústavy SR a skrátení volebného obdobia.

„Slovenská vláda kolabuje. Nie z tepla ani pod vplyvom vonkajších faktorov. Kolabuje preto, lebo ju tvoria hlúpi ľudia, ktorí ani netušia, čo to je mať vládnu moc, a ktorí v mene svojej samoľúbosti ponechávajú celé Slovensko osamotené v tých najťažších časoch,“ napísal Fico na sociálnej sieti.

Zdôrazňuje potrebu zmeny Ústavy SR vedúcej k možnosti skrátiť volebné obdobie rozhodnutím Národnej rady SR a hneď nato prijatia takéhoto rozhodnutia. Ak to vládna koalícia neurobí, prezidentka musí podľa Fica vyhlásiť referendum o takýchto zmenách 29. októbra. „Musí konečne pochopiť, na čo ju na Slovensku máme,“ poznamenal na margo hlavy štátu.

Strana SaS vypovedá koaličnú zmluvu. Od premiéra Eduarda Hegera očakáva vypracovanie novej, ktorá bude reflektovať na aktuálne politické reálie a z ktorej vyplynie, že minister financií Igor Matovič nebude členom vlády. Ak k tomu nepríde do konca augusta, ministri SaS podajú demisiu. Rozhodnutie strana prijala na mimoriadnej rozšírenej republikovej rade.

Ak by OĽaNO recipročne požadovalo Sulíkov odchod, bude o tom šéf SaS rozmýšľať, “keď to bude na stole”. Svoje požiadavky plánuje strana predostrieť premiérovi písomne, aby sa aj na ich základe pripravila nová koaličná zmluva. OĽaNO i premiér Heger apelovali na SaS, aby v koalícii zotrvala. Odchod Matoviča z vlády hnutie odmieta. Nesúhlasí ani s predčasnými voľbami.