Úvod Ekonomika Slovenské banky vlani dosiahli čistý zisk 640 miliónov eur

Slovenské banky vlani dosiahli čistý zisk 640 miliónov eur

Foto: archív

Bankám na Slovensku sa vlani darilo. Dokonca aj v období pretrvávajúcich nízkych úrokových sadzieb si zvýšili zisky. K lepšiemu hospodáreniu sektora prispeli vyššie výnosy peňažných ústavov z úrokov a z provízií. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska.

Čistý zisk bánk vlani dosiahol 640,3 milióna eur. Oproti predchádzajúcemu roku to predstavuje nárast o 4,7 percenta. Zároveň ide o najlepší výsledok od roku 2016, keď hospodárenie sektora ovplyvnil jednorazový výnos z predaja akcií.

Čistý úrokový výnos slovenských bánk, ktorý je hlavným zdrojom ich príjmov, vlani medziročne vzrástol o 3,7 percenta na 1,77 miliardy eur. Na poplatkoch a províziách zarobili takmer o 12 percent viac než predvlani, a to aj vďaka predaju poistenia a produktov kolektívneho investovania.

Celkový objem pôžičiek, ktoré poskytli slovenské banky ku koncu minulého roka, medziročne vzrástol o 8,6 percenta na 56,97 miliardy eur. Úvery obyvateľstvu síce rástli dvojciferným tempom, v závere roka sa však tempo zvyšovania zadlženosti domácností zmiernilo.

Slovenská centrálna banka vlani v lete zaviedla ďalšie opatrenia s cieľom obmedziť nadmerné zadlžovanie obyvateľov. Predtým rast pôžičiek domácností dosiahol s odstupom najvyššie hodnoty v celej EÚ.

Národná banka Slovenska. (Foto: archív)