Úvod Ekonomika Slovenské firmy začali zverejňovať platy na voľných miestach

Slovenské firmy začali zverejňovať platy na voľných miestach

Foto: archív

Firmy na Slovensku začali vo svojich inzerátoch na pracovných portáloch zverejňovať výšku mzdy, ktorú ponúkajú záujemcom o obsadenie voľných miest. Parlament zmenou zákona rozhodol, že od mája bude údaj aspoň o základnej mzde v pracovných ponukách firiem povinný. Z doteraz zverejnených inzerátov vyplýva, že zamestnávatelia pristúpili k uvádzaniu ponúkaného platu rozdielne.

Niektoré firmy propagujú mesačnú mzdu, možné odmeny a ďalšie zamestnanecké benefity, ďalšie stavili len na údaj s rozpätím platu alebo propagujú odmenu za hodinu práce. Podľa popredného pracovného portálu Profesia.sk firmy neporušia zákon, ak uvedú iba minimálnu mzdu, hoci takýto postup by mohol odradiť záujemcov o prácu.

Novela príslušného zákona nestanovuje, či podniky musia zvoliť hodinovú, týždennú či mesačnú ponúkanú mzdu. Zároveň však nebudú môcť dohodnúť s novým pracovníkom nižší plat, ako podnik inzeroval. Vlani obsahovala informácie o plate na spomínanom portáli len zhruba štvrtina inzerátov.

Povinné zverejňovanie základného platu v pracovných ponukách prichádza v čase rekordne nízkej nezamestnanosti. Tá na konci marca na Slovensku dosiahla 5,55 percenta. Zamestnávatelia, ktorí sa dlhodobo sťažujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, hlásili slovenským úradom práce desiatky tisíc neobsadených pracovných pozícií a zamestnávajú aj viac cudzincov ako v minulosti.

Od mája zároveň stúpnu alebo budú zavedené nové príplatky za prácu v noci, cez víkendy a počas sviatkov. Výnimku zo zverejňovania ponúkaných platov dostali firmy, hľadajúce zamestnancov na prácu v zahraničí, a tiež verejná správa. Napríklad platy úradníkov sa riadia podľa stanovených tabuliek.