Úvod Politika Slovenské hnutie obrody sa zmení na politickú stranu

Slovenské hnutie obrody sa zmení na politickú stranu

Občianske združenie Slovenské hnutie obrody momentálne zbiera podpisy na registráciu ako politickej strany. (Foto: archív)

Slovenské hnutie obrody (SHO), ktoré vzniklo pred dvanástimi rokmi v Nitre ako občianske združenie, sa rozhodlo pretransformovať na politickú stranu. Na Ministerstvo vnútra SR doručilo oznámenie o začatí zbierania podpisov potrebných na na právoplatnú registráciu SHO ako politického hnutia. V súčasnosti jeho členovia zbierajú po celom Slovensku podpisy od občanov.

Podľa predsedu SHO Róberta Šveca je dôvodov prerodu SHO na politické hnutie viacero. „Zásadným spôsobom sa mení situácia nielen na Slovensku, ale aj v Európe a vo svete. Máme tu brexit, nového prezidenta USA s prevratnými politickými víziami, nepokoje v uliciach európskych miest, vojnu na Ukrajine, riešime imigrantskú krízu. Nastal čas, aby každý ukázal svoju pravú tvár a to, ako to so Slovenskom skutočne myslí,“ povedal pre portál napalete.sk Švec.

Róbert Švec si myslí, že SHO za posledné roky svojou činnosťou preukázalo životaschopnosť a urobilo veľa užitočného. „Sme presvedčení, že máme Slovákom čo ponúknuť. Naša práca, pomoc sociálne slabým rodinám, ekologické aktivity a ďalšie podujatia svedčia o tom, že za nami je skvelý príbeh, ktorý chceme Slovákom ponúknuť.“

Šéf SHO pripomína, že náš štát ekonomicky a morálne upadá: „Sme ekonomickou a mediálnou kolóniou Západu a chýba nám dlhodobá vízia rozvoja vo všetkých oblastiach.“ Práve dlhodobá vízia na 20 – 30 rokov je jednou z kľúčových vecí, ktorú chce SHO ako politická strana Slovákom ponúknuť. Ako dodal, nechcú byť otrokmi nijakej ideológie, ktorá by nevyvierala zo slovenskej tradície a v politike hodlajú podporiť každý rozumný návrh, ktorý bude v prospech občanov lojálnych k Slovenskej republike.

SHO má v pláne uchádzať sa o voličské hlasy už v najbližších parlamentných voľbách. Na otázku, akých voličov by chcelo hnutie osloviť, predseda odpovedal, že na Slovensku existuje niekoľkostotisícová skupina voličov, ktorí by sa chceli zapojiť do volebného procesu, ale na politickej scéne im chýba „normálna vlastenecká organizácia“. Za takú považuje práve SHO v šate politickej strany.

„Máme a budeme mať veľký problém spolupracovať so stranami, ktoré sa podieľali na ekonomickej rabovačke v našom štáte – rozpredaji strategických podnikov, pôdy a podobne a svojou politikou sa podieľali a podieľajú na morálnom úpadku spoločnosti. Ale budeme pripravení si sadnúť za jeden stôl s každým, kto v najbližších voľbách do NR SR získa mandát od občanov. Vážime si hlas ľudu a preto z povolebnej komunikácie vopred nikoho nevylučujeme,“ hovorí R. Švec, ktorého cieľom je priviesť SHO do parlamentných lavíc.

Predseda SHO Róbert Švec (vpravo) s predsedom Matice slovenskej Mariánom Tkáčom na jednom zo spoločných národných podujatí. (Foto: Michaela Kolimárová)
Predseda SHO Róbert Švec (vpravo) s predsedom Matice slovenskej Mariánom Tkáčom na jednom zo spoločných národných podujatí. (Foto: Michaela Kolimárová)

Na hypotetickú otázku, aké by boli úplne prvé kroky SHO, keby sa po voľbách stalo súčasťou vládnej koalície, Švec odpovedal, že by trvali na okamžitom riešení neprijateľnej situácie v Rozhlase a televízii Slovenska. „Táto inštitúcia vysiela za peniaze všetkých občanov našej republiky a nemôže slúžiť iba na prezentáciu názorov jednej skupiny ľudí a druhú skupinu mediálne kriminalizovať a dehonestovať,“ pripomenul. Ako dodal, takýto stav musí skončiť.

„Žiadali by sme tiež, aby všetci, čo sa preukázateľne podieľali na rozkrádaní nášho štátu a eurofondov, boli čo najrýchlejšie postavení pred nezávislý súd. Potom by prišli na rad najakútnejšie záchranné opatrenia v školstve, zdravotníctve a rezorte sociálnych vecí. Pravdaže je toho veľa, kde musí prebehnúť optimalizácia, ale krok za krokom našu vlasť opäť postavíme na nohy.

Samozrejme, naše snaženie by smerovalo k čo najrýchlejšiemu opusteniu NATO, s dlhodobým cieľom získať pre Slovensko vojenskú neutralitu. Pokiaľ ide o EÚ, budeme požadovať, aby fungovalo na princípe rovný s rovným, aby sa vútorne reformovala, a ak by Brusel naďalej trval na okliešťovaní suverenity členských štátov, budeme tlačiť na referendum, v ktorom by sa Slováci rozhodli buď zostať v EÚ, alebo sa znovu vydať na zvrchovanú cestu po vzore Veľkej Británie,“ uzavrel Švec.