Úvod Z DOMOVA Slovenské nemocnice čelia prudkému nárastu cien plynu a elektriny

Slovenské nemocnice čelia prudkému nárastu cien plynu a elektriny

Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici. (Foto: archív)

Nemocniciam rastú ceny za zemný plyn a elektrinu, v niektorých prípadoch aj šesťnásobne. Viaceré z nich očakávajú pomoc a rokujú s rezortom zdravotníctva. Vyplýva to z viacerých medializovaných vyjadrení predstaviteľov štátnych nemocníc.

Univerzitnej nemocnici Bratislava stúpli zálohové platby na elektrinu o 150 percent a na plyn o 300 percent, povedala novinárom jej hovorkyňa Eva Kliská. Akékoľvek zvýšenie cien komodít, ktoré sú kľúčové pre bežný chod nemocníc, predstavuje podľa nej komplikáciu.

Nárast cien eviduje tiež Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice, a to o 150 percent. “Nedokážeme ovplyvniť toto enormné zvyšovanie cien, očakávame pomoc a regulácie zo strany vlády aj Európskej únie,“ upozornila hovorkyňa Monika Krišková. Nemocnica podľa nej rokuje s ministerstvom zdravotníctva.

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici nakupuje zemný plyn za štvornásobne a elektrinu za šesťnásobne vyššiu cenu. „Problematika cien energií je predmetom diskusie a rokovaní so zriaďovateľom,“ vyjadrila sa hovorkyňa Ružena Maťašejeová.

Výrazné zvýšenie cien energií zaznamenala aj Fakultná nemocnica Trnava, presnú sumu nešpecifikovala. „V rámci riešenia tohto stavu komunikujeme s kompetentnými orgánmi,“ povedal novinárom hovorca Matej Martovič.

Nárast cien energií trápi aj neštátne nemocnice, skonštatoval riaditeľ kancelárie Asociácie nemocníc Slovenska Miroslav Valaštík. Pri nezmenených príjmoch je to podľa neho pre ne likvidačné. Upozornil, že bez rýchleho riešenia hrozí kolaps.

Ministerstvo zdravotníctva SR informovalo, že o cenách energie sa diskutuje na celoeurópskej úrovni. „Väčšina krajín EÚ a všetky ministerstvá na Slovensku pociťujú dosahy rastu cien energií,“ podotklo.

V prípade nemocníc treba podľa neho mať na zreteli užší priestor na možné kompromisy medzi úsporou a spotrebou. „Liečebný proces kladie na vykurovanie, techniku iné nároky ako napríklad administratívne či skladové budovy,“ ozrejmilo.

Rezort zdôraznil, že situáciou sa zaoberá spoločne s vládou a význam úspor energií si uvedomuje aj z dlhodobého hľadiska. „Tento postoj je napríklad zakotvený v komponentoch plánu obnovy a odolnosti. Vo všetkých výzvach, v ktorých je to možné, zohľadňujeme energetické ciele,“ dodal.