Úvod Turistika Slovenskí dovolenkári volia bezpečnejšie destinácie

Slovenskí dovolenkári volia bezpečnejšie destinácie

Slovenskí turisti sa vo veľkom vracajú aj do Bulharska. Čakajú ich tam jedny z najkrajších a najčistejších pláží v Európe. Na snímke stredisko Albena. (Foto: archív)

V posledných rokoch sa menia dovolenkové preferencie Slovákov predovšetkým s ohľadom na bezpečnosť danej destinácie. Prím tak hrajú predovšetkým miesta, kde sa nestali teroristické útoky. Do úzadia preto ustupujú napríklad destinácie ako Tunisko, Turecko, ale aj Egypt.

Podľa štatistík Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr si ľudia pre letný oddych najradšej vyberajú Grécko, Chorvátsko, Bulharsko a Španielsko. „O všetkých vymenovaných možno konštatovať, že sme v poslednom čase nezaznamenali v dovolenkových lokalitách akcie, ktoré by narúšali pokojnú dovolenku,“ opísal prezident asociácie Stanislav Macko.

Teroristické útoky však ľudí ovplyvňujú nielen pri výbere cieľovej krajiny, ale aj pri plánovaní cesty. „Turisti, ak si môžu vybrať, radšej si zvolia priamy let, ako prestup – napríklad v takom Istanbule,“ povedal Peter Ferjenčík z oddelenia cestovného poistenia poisťovne Union.

Podľa neho však stopercentne bezpečná krajina už dnes neexistuje. Ľudia sa podľa neho skrátka musia všade rátať s rizikom. Mali by sa však držať niekoľkých zásad. Napríklad všímať si správy zo zahraničných médií, na letiskách sa snažiť čím skôr dostať do zabezpečených, strážených častí. Teda prejsť bezpečnostnou kontrolou tak rýchlo, ako je to možné.

Následne po prílete je podľa neho dobré urýchlene opustiť letisko, tiež byť ostražití na verejných priestranstvách a vždy niekomu oznámiť, kde sa plánujeme pohybovať, aby nás vedeli vyhľadať. Medzi top päť najbezpečnejších prímorských krajín patrí Chorvátsko, Slovinsko, Čierna Hora, Cyprus či Grécko. Vyššie bezpečnostné riziko je napríklad v Tunisku, Egypte (okrem prímorských letovísk), v Turecku, Francúzsku, Belgicku, Španielsku či vo Veľkej Británii.

Čarokrásne Grécko (Santorini).
Čarokrásne grécke Santorini. (Foto: archív)