Úvod Spoločnosť Slovenskí Rómovia sú v Británii v konflikte s Pakistancami

Slovenskí Rómovia sú v Británii v konflikte s Pakistancami

Foto: archív

Početná skupina slovenských Rómov, ktorá sa usadila v severoanglickom Sheffielde, sa čoraz častejšie dostáva do konfliktu s inou menšinou. Moslimská komunita, prevažne pakistanského pôvodu, ktorá v oblasti žije desiatky rokov, sa čoraz viac sťažuje na situáciu, ktorá nastala po príchode Rómov. O probléme píše na svojom webe britský The Guardian.

Ten opisuje konflikt, ktorý sa udial koncom septembra na škole v mestskej časti Page Hall. Incident, pri ktorom študentka rómskeho pôvodu stiahla spolužiačke moslimskú šatku z hlavy sa nezaobišiel bez veľkej pozornosti polície (na miesto prišlo 15 áut, helikoptéra i policajní psovodi) a enormného strachu rodičov. Miestna poslankyňa Gill Furnissová dokonca predčasne opustila stranícku konferenciu v Liverpoole. Tá sa pre The Guardian vyjadrila, že na situáciu v Page Hall „sa snažila dávať pozor.“

Na napätie medzi komunitou Rómov a Pakistancov upozorňoval už Furnissovej predchodca David Blunkett, ktorý bol poslancom za Sheffield takmer 30 rokov. Blunkett upozorňoval práve na slovenských Rómov, ktorí prišli do lokality Page Hall. „Musíme zmeniť správanie a kultúru prichádzajúcej komunity, rómskej komunity, inak to tam vybuchne. Všetci to vieme,“ povedal.

Foto: archív

Podľa popisu britského denníku sa Rómovia v Británii správajú podobne ako na Slovensku. „Majú tendencie držať sa pokope. Bývajú v najlacnejších štvrtiach v nízkokvalitnom ubytovaní, často berú slabo platené miesta. Veľké rodiny sa tlačia v dvojizbových domoch,“ popisuje The Guardian.

Problémom je, že v týchto lokalitách po desaťročia žili iné komunity, často rovnako prisťahovalcov, ktorí sa po príchode Rómov začali sťažovať na hluk a zväčšené množstvo odpadu. Na stretnutí, ktoré sa konalo po školskom incidente, sa mnohí sťažovali na prístup Rómov. „Toto je skutočne časovaná bomba. Ak vybuchne, budete potrebovať armádu,“ rozčuľoval sa jeden z Pakistancov.

Samotní Rómovia sa však cítia byť šikanovaní a tvrdia, že všetko zlé je hádzané na nich. Ako uviedol jeden zo školských inšpektorov, Richard Edwards, komunita sa podľa neho potrebuje naučiť spolupracovať. „Škola reflektuje komunitu, ktorej slúži a táto komunita má mnoho skrytého napätia. To, čo celá komunita potrebuje, je niečo, čo ju bude spájať a nie ešte viac rozdeľovať.“

Británia pocítila problém s Rómami po rozšírení Európskej únie v roku 2004 o postkomunistické krajiny vrátane Slovenska. Podľa odhadov ich v Británii žilo takmer 200-tisíc. Je však veľmi pravdepodobné, že toto číslo odvtedy narástlo.