Úvod Spoločnosť Slovensko by sa mohlo inšpirovať Švédskom, tvrdia analytici

Slovensko by sa mohlo inšpirovať Švédskom, tvrdia analytici

Foto: archív

Švédsko môže slovenskú vládu pri reformách inšpirovať vo viacerých oblastiach. Podľa analytikov je táto severská krajina pre ostatné štáty dobrým príkladom vďaka daňovej transparentnosti a stabilite, kvalitnému školstvu, ale aj reformám na trhu práce.

Švédska ekonomika zaznamenáva stabilný rast, pokles nezamestnanosti a môže sa popýšiť aj vysokou životnou úrovňou. Podľa analytikov za tým možno hľadať niekoľko opatrení, ktoré sa krajine podarilo uskutočniť v minulosti.

„Švédsko sa dostalo začiatkom 90. rokov do hlbokej recesie. Vlády boli nútené reformovať sociálny model a prijať protrhové reformy. Švédsko vtedy znížilo daňové zaťaženie a uvoľnilo podnikanie, čo bolo predpokladom prudkého rastu. Severský model je podmienený odlišnými kultúrnymi pravidlami a inštitúciami. Severské krajiny sú známe výrazne vyššou mierou dôvery, rešpektu k zmluvám,“ zhodnotil analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Radovan Ďurana.

Slovenská vláda by sa mohla inšpirovať viacerými nastaveniami na švédskom trhu práce, ktoré podľa Ďuranu zvyšujú jeho pružnosť: „Dánsko ani Švédsko nemá definovanú minimálnu mzdu, dohadovaná je sektorovo. Skúšobná lehota je dlhšia, priemerne šesťmesačná. Do jedného roka práce majú všetky severské krajiny kratšiu výpovednú lehotu o polovicu.“

Analytici oceňujú aj daňovú stabilitu Švédska. A to aj napriek tomu, že daňové zaťaženie v krajine je v porovnaní s ostatnými štátmi vysoké. „Všeobecne je pri daňovom systéme kľúčová stabilita, aby domácnosti a firmy vedeli, koľko budú platiť na daniach. Potom môžu plánovať. Na príklade Švédska možno poznať, že v prípade daňovej stability sa firmy dokážu adaptovať i na prostredie vyšších daní,“ priblížil analytik Next Finance Jiří Cihlář.

Švédsky model je založený na vysokom zdanení, občania však za svoje dane žiadajú celý rad služieb. „Inšpiráciou pre Slovensko môže byť daňová transparentnosť. Vo viacerých severských krajinách je verejne dostupná informácia, kto platí aké dane štátu. Minimalizuje sa tak riziko, že ľudia s veľkým bohatstvom budú obchádzať svoje daňové povinnosti,“ priblížil riaditeľ inštitútu Ineko Peter Goliaš.

Za dobrý príklad ekonómovia považujú aj kvalitný školský systém. Ďalším inšpiratívnym prvkom je otcovská dovolenka. Podľa analytikov by Slovensko mohlo od severského štátu odkopírovať aj nezávislosť súdnictva či opatrenia zamerané na boj proti korupcii.

Podľa Goliaša krajina vyniká aj kvalitou podnikateľského prostredia: „Práve nízky výskyt korupcie a nízke riziko zneužívania moci v kombinácii s kvalitným podnikateľským prostredím považujem za hlavnú príčinu ekonomického úspechu severských krajín.“

Foto: archív