Úvod Z DOMOVA Slovensko dodalo na Ukrajinu prvú zásielku húfnic Zuzana 2

Slovensko dodalo na Ukrajinu prvú zásielku húfnic Zuzana 2

Samohybná húfnica Zuzana 2. (Foto: archív)

Ukrajinská strana si prevzala prvé štyri kusy z ôsmich samohybných húfnic Zuzana 2. Tie sa Slovensko prostredníctvom štátnej akciovej spoločnosti Konštrukta Defence, patriacej pod rezort obrany, zaviazalo dodať Ukrajine na základe kontraktu na komerčný predaj, ktorý bol uzatvorený v júni. Potvrdilo to Ministerstvo obrany SR.

„Na základe uzatvorenej obchodnej zmluvy si ukrajinská strana prevzala prvé štyri kusy 155-milimetrovej samohybnej kanónovej húfnice Zuzana 2,“ potvrdil riaditeľ štátnej akciovej spoločnosti Konštrukta Defence Alexander Gurský. Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa sa aj vďaka tomuto kontraktu Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktorých pomoc je pre Ukrajinu najviac citeľná.

Dialóg s ukrajinskými partnermi je podľa Naďa pravidelný, intenzívny a vedený tak, aby bola naša pomoc pre Ukrajinu čo “najefektívnejšia, najadresnejšia a v konečnom dôsledku život zachraňujúca”. “Je naším primárnym cieľom – prispieť k záchrane čo najväčšieho počtu životov a pomôcť ukrajinským priateľom zastaviť toto bezdôvodné a bezbrehé krviprelievanie,“ povedal Naď.

Dodal, že slovenské húfnice budú pre ukrajinské ozbrojené sily prínosom, keďže delostrelecké systémy sú v rámci konfliktu na Ukrajine kľúčovým prvkom bojovej podpory a sú využívané v širokom spektre operácií.