Úvod Spoločnosť Slovensko je európska veľmoc v počte štátnych zamestnancov

Slovensko je európska veľmoc v počte štátnych zamestnancov

Foto: archív

Slovensko je európsky líder. Nehovoríme, žiaľ, o ničom pozitívnom. Umiestnili sme sa na druhej priečke v počte štátnych zamestnancov – na tisíc obyvateľov u nás pripadá až 37 úradníkov. Slovensko je jednoducho raj byrokracie.

Vyplýva to z nelichotivej štatistiky Medzinárodnej organizácie práce (ILO), podľa ktorej je v našej štátnej správe zamestnaných približne 200-tisíc ľudí. V porovnaní so zvyškom Európskej únie sa Slovensko so svojimi 37 úradníkmi umiestnilo na druhej priečke. Viac zamestnancov byrokratického aparátu je už iba v Luxembursku.

V počte úradníkov teda Slovensko preskočilo aj krajiny známe extrémnou byrokraciou ako Grécko či Francúzsko. Napriek tomu, že súčasná vláda avizovala so zavedením reformy ESO aj redukciu počtu úradníkov, zatiaľ sme sa toho nedočkali. Argumentom proti prepúšťaniu je aj zvyšovanie nezamestnanosti.

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu to však nie je dostatočný argument: „Verejný sektor je zodpovedný za efektívnu správu zdrojov, ktoré odvádzajú daňoví poplatníci. Verejný sektor by nemal byť sociálnym podnikom, ale z pohľadu nákladov čo najefektívnejším producentom verejných služieb.“ Schopní a zruční úradníci by sa podľa neho aj po masívnom prepúšťaní uchytili v súkromnom sektore.