Úvod Z DOMOVA Slovensko je jediná krajina EÚ, ktorá nemá ani jednu mešitu

Slovensko je jediná krajina EÚ, ktorá nemá ani jednu mešitu

Foto: archív

Slovensko ako jediná krajina Európskej únie nemá na svojom území ani jednu mešitu. Podľa údajov Islamskej nadácie Slovenska pritom v krajine žije niekoľkotisíc moslimov. Ich presný počet však možno len ťažko zistiť, pretože islam nie je v SR oficiálne uznané náboženstvo.

Zakladateľ islamskej nadácie Mohamad Hasna, ktorý sem prišiel v roku 1991 zo Sýrie, považuje za nespravodlivé, že tu doteraz nestojí ani jedna mešita. Nadácia sa vraj viackrát obracala na predstaviteľov Bratislavy so žiadosťou umožniť jej stavbu, súhlas však nedostala.

Islamské spoločenstvo vydáva noviny a organizuje kurzy islamu. Jeho hlavný cieľ je však dosiahnuť uznanie islamu za oficiálne náboženstvo. V roku 2007 prijal parlament zákon, podľa ktorého treba na registráciu náboženstva 20-tisíc veriacich. Na porovnanie, v susednom Česku na to stačí 300 veriacich, a tak je tam vyše 34-tisíc registrovaných náboženstiev. U nás je ich len 18.

Podľa prieskumov je vyše 70 percent Slovákov principiálne proti prítomnosti islamu v krajine. Viacerí politici sa v minulosti vyjadrili, že ústava garantuje moslimom slobodu vierovyznania, Slovenská republika však nie je povinná podporovať a financovať náboženstvo, ktoré nie je populárne medzi obyvateľstvom.