Jednou z výrazných udalostí verejného života z týchto dní bolo aj zadržanie a následné uvalenie väzby na špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Kováčik bol obvinený zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny, z prijímania úplatku a zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Spolu s ním vzali do väzby aj bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára Norberta Paksiho, ktorý bol obvinený z tých istých trestných činov.
Na záležitosť zareagovalo už aj viacero prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorí Kováčika vyzvali, aby odstúpil z funkcie. K prípadu sa pre denník Pravda vyjadril aj jeden z kandidátov na generálneho prokurátora Ján Šanta.
A jeho vyjadrenie stojí za to odcitovať: „Som z toho zdesený a jednoznačne konštatujem, že ten človek (Kováčik – pozn. autora) už nesmie vstúpiť ani len do Pezinka, nieto ešte na akúkoľvek prokuratúru, či dokonca stále a nehanebne sa držať funkcie špeciálneho prokurátora. Je to absolútne ľudské a profesijné zlyhanie len s jedinou miestenkou smerom do ústavu na výkon väzby a následne do výkonu trestu odňatia slobody.“
Toľko teda prokurátor Šanta, muž, ktorý má aktuálne “našliapnuté” na rozhodujúci post v štátnej správe, týkajúci sa dohliadania na spravodlivosť v celej krajine. Ako môže mať záujem o vedenie Generálnej prokuratúry nezávislej od politickej moci takýto človek?
Človek, ktorý je ochotný svojím vyjadrovaním takto brutálne porušiť princíp prezumpcie neviny, a ktorý hneď „z fleku“ posiela niekoho na výkon trestu odňatia slobody, keď súd s dotyčným prokurátorom sa ešte ani nezačal. Nehovoriac o prezumpcii neviny.
V atmosfére všeobecného znechutenia z vládnutia aktuálnej garnitúry sa už tradične „blysol“ aj premiér Igor Matovič, ktorý sa sarkasticky vyjadril, že Kováčik nedodržal morálne opatrenia, neprešiel testom a dostal zákaz vychádzania. „A putuje do dlhodobej karantény, aby už nekazil morálku iných. Nebuď ako Duško, buď zodpovedný,” reagoval premiér.
Ak prezumpciu neviny nerešpektuje vysokopostavený prokurátor a kandidát na post generálneho prokurátora či dokonca premiér SR, čo si má z toho zobrať bežný občan? Môže nebodaj očakávať, že pokiaľ aj on bude z niečoho obvinený a prípadne sa aj dostane do väzby, stane sa okamžite „lovnou zverou“, o ktorej vine už netreba pochybovať?
V súvislosti s pokrivenými náhľadmi na presadzovanie spravodlivosti na Slovensku môžeme spomenúť aj iného prokurátora Tomáša Honza, takisto jedného z uchádzačov o post šéfa generálnej prokuratúry.
Honz netajil “dojatie” z nedávneho rozsudku Špecializovaného trestného súdu nad Marianom Kotlebom, ktorý predsedu ĽSNS v prípade použitia „zakázaného“ čísla na šeku zatiaľ neprávoplatne odsúdil na štyri roky a štyri mesiace tvrdej basy. Nakoniec, spomínaný pán prokurátor sa oň sám pričinil. Týchto pár kúskov mozaiky, napovedajúcich, že sme sa vrátili do päťdesiatych rokov, stačí na vážne znepokojenie, či na Slovensku prežije právny štát.
Ku škandalóznym vyjadreniam premiéra či prokurátorov Šantu a Honza si potom ešte môžeme pripočítať aj systematické ovplyvňovanie procesu s Kočnerom a Zsuzsovou zo strany niektorých médií vynášaním zo súdnych spisov. Hoci v tomto prípade to vyzerá, že súd sa takouto kampaňou ovplyvniť nenechal.
A nakoniec, veľká právna neistota v našej krajine panuje aj v súvislosti s aktuálnymi protipandemickými opatreniami a obmedzeniami. Takáto ťažká predvídateľnosť v oblasti práva tu zrejme v dejinách novodobej slovenskej štátnosti ešte nebola. Vyzerá to tak, že právny štát sa za takýchto okolností zďaleka neudrží sám: bude zaň treba tvrdo bojovať.