Úvod Ekonomika Slovensko je v kvalite života na 25. mieste na svete

Slovensko je v kvalite života na 25. mieste na svete

Foto: TASR

Popri všetkých problémoch, ktorým musíme v našej krajine čeliť, máme aj dôvod na spokojnosť. Slovenská republika totiž v kvalite života patrí medzi 25 top štátov sveta. Vyplýva to z výsledkov Indexu spoločenského rozvoja za rok 2015, ktorý sleduje spoločenský a ekonomický rozvoj a úroveň životného prostredia v 133 krajinách sveta.

Kritériá hodnotenia
Vyhlásila ich americká nezisková organizácia Social Progress Imperative a spoločnosť Deloitte. Slovensko sa umiestnilo na 25. mieste na svete, o tri priečky nás tromflo Česko.

NAJLEPŠIE V CELOSVETOVOM REBRÍČKU SKONČILI SEVERSKÉ KRAJINY NÓRSKO A ŠVÉDSKO.

Nasleduje Švajčiarsko, Island, Nový Zéland a Kanada. V prvej desiatke je ešte Fínsko, Dánsko, Holandsko a Austrália. Najhoršie dopadli Afganistan, Čad a Stredoafrická republika.

Takzvaný index spoločenského rozvoja vznikol ako doplnenie hrubého domáceho produktu (HDP) a ďalších ekonomických ukazovateľov. Jednotlivé štáty hodnotí podľa výkonnosti v sociálnej oblasti a v oblasti ochrany životného prostredia.

Hodnotí tiež osobnú bezpečnosť, výživu a základnú zdravotnícku starostlivosť, prístup k základnému vzdelaniu či mieru osobnej slobody.

Vysoké HDP nemusí ovplyvňovať sociálny rozvoj
Ekonomicky vyspelé krajiny, ako je napríklad Nórsko, ktoré sa tento rok umiestnilo na prvom mieste, tradične dosahujú lepšie sociálne výsledky, než krajiny s nižším príjmom. Vedeckí pracovníci však tvrdia, že samotné HDP ani zďaleka nie je kľúčovým faktorom pre sociálny rozvoj.

Napríklad Kostarika (28. miesto v rebríčku) s HDP na hlavu so 13 431 dolármi dosahuje oveľa vyššiu úroveň sociálneho rozvoja ako Taliansko a Južná Kórea dokopy. Pritom výška ich HDP na hlavu je viac ako dvojnásobná (Taliansko 34 167 dolárov a Južná Kórea 32 708 dolárov na hlavu). A platí to aj naopak.

USA S 51 340 DOLÁRMI HDP NA HLAVU SI NEVEDÚ DOBRE V MNOHÝCH OBLASTIACH HODNOTENÝCH INDEXOM.

Dotýka sa to aj oblasti „zdravia a pocitu šťastia“, čo Američanov zaradilo až za krajiny s nižším HDP na hlavu, ako je napríklad Kanada (na šiestom mieste) a Veľká Británia, ktorá obsadila jedenástu priečku. Spojené státy sa v rebríčku umiestnili na 16. mieste – hneď za Nemeckom a Japonskom.

Foto: archív
Foto: archív

 

1 komentár

Comments are closed.