Úvod Z DOMOVA Slovensko nemôžu riadiť médiá a mimovládne organizácie, povedal Fico. Parlament požiadal o...

Slovensko nemôžu riadiť médiá a mimovládne organizácie, povedal Fico. Parlament požiadal o dôveru vláde

Robert Fico. (Foto: archív)

Premiér Robert Fico predložil Národnej rade SR Programové vyhlásenie vlády (PVV) a požiadal poslancov o dôveru. V pléne NR SR vyzval zákonodarcov, aby sa pridali k jeho kabinetu a spoločne robili to, čo prikazuje Ústava SR. Poukázal aj na aktuálnu situáciu a stav verejných financií.

„Zhodneme sa na konštatovaní, že štartovacia čiara, z ktorej vláda začína, je veľmi hrboľatá, je plná mín a mechanizmov, ktoré ju ohrozujú. Zhodneme sa, že nikdy v histórii moderného Slovenska nepreberala vláda finančné, sociálne a ekonomické záležitosti v takom zdeštruovanom stave, ako to vidíme pri verejných financiách,“ povedal vo svojom prejave Fico.

Dodal, že vláda prichádza do obdobia, kedy si uvedomujeme, že akékoľvek „multikulturálne pohľady sú za nami a neprinášajú efekt, ktorý sa od nich očakával“. Poukázal na situáciu vo svete a vojnové konflikty, hovorí o porušovaní medzinárodného práva aj o strate autority medzinárodných organizácií.

Predseda vlády preto vo svojom vystúpení apeloval na dodržiavanie medzinárodného práva a rešpektovanie našej ústavy. Deklaroval, že zahraničná politika Slovenska sa bude orientovať na všetky štyri svetové strany a že Slovensko bude vystupovať suverénne.

Avizoval, že vláda bude chcieť odstraňovať defekty v právnom štáte a bude žiadať o podporu viacerých návrhov zákonov. Zdôraznil tiež, že štátna moc pochádza od ľudí a Slovensko nemôžu riadiť médiá a mimovládne organizácie.